HomeCiekaweBadania prenatalne – kiedy należy je wykonać?

Badania prenatalne – kiedy należy je wykonać?

Badania prenatalne – kiedy należy je wykonać?

Jak pokazują statystyki, coraz więcej małżeństw decyduje się na założenie rodziny po 30 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że wraz z wiekiem kobiety, słabnie jej płodność, a zwiększa się prawdopodobieństwo wad rozwojowych u dziecka. Zatem kobiety w ciąży mogą zdecydować się na badania prenatalne, które służą do wykrycia ciężkich wad rozwojowych płodów, bądź innych chorób, gdzie możliwe jest leczenie.

Badanie prenatalne – kiedy należy je wykonać

Badania prenatalne dedykowane są dla kobiet po 35 roku życia. Również powinno się je wykonać wtedy, gdy w rodzinie były przypadki ciężkich wad rozwojowych, czy też genetycznych. Również matki, które wcześniej urodziły chore dzieci powinny zdecydować się na takie badanie. Jest ono także polecane w przypadku, gdy wynik usg sugeruje ciężką wadę rozwojową.

Badania prenatalne Katowice- co trzeba wiedzieć

Badania prenatalne Katowice mogą być inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Przy czym te pierwsze zwiększają prawdopodobieństwo poronienia, zatem wykonuje się je tylko w przypadku, gdy ryzyko bardzo ciężkich chorób i wad jest niezwykle wysokie. Warto też wiedzieć, że medycyna ciągle się rozwija i możliwe jest przeprowadzenie operacji jeszcze w łonie matki, bądź też w przypadku ciężkich chorób serca lekarze skierują pacjentkę na patologię ciąży, by przeprowadzić w terminie zabieg cesarskiego cięcia, a zaraz po narodzinach, dziecko zostanie skierowane na operację serduszka, co może uratować mu życie. Jednak badania prenatalne mogą także wykrywać ciężkie wady rozwojowe, takie jak bezmózgowie, czy zespół Patau, bądź też rozszczep kręgosłupa, gdzie zgodnie z prawem matka może zdecydować się na aborcję.

Badania prenatalne cena

Badania prenatalne cena zależy od rodzaju i metody. Otóż badania genetyczne cena wynosi około 200 zł, w przypadku gdy jest to usg genetyczne. Wykonywane jest ono specjalistycznym sprzętem, przez najlepszych fachowców. Z kolei badania inwazyjne są zdecydowanie droższe od nieinwazyjnych. Korcenteza kosztuje około 900 złotych, wykonuje się ją w 18 tygodniu ciążku. Krew pobiera się z pępowiny , przez co na metoda niesie za sobą wiele powikłań. Można także wykonać amniopunkcje, co również pozwala na wyrycie ciężkich wad rozwojowych. Badania genetyczne cena zależy też od rodzaju, zazwyczaj nie kosztują one więcej niż 2500 złotych w przypadku wykonywania ich prywatnie. Warto jednak wiedzieć, że mogą one być refundowane, zatem w pełni bezpłatne, jednak tylko w tym przypadku, gdy zostaną zlecone przez lekarza prowadzącego ciąże. Jednak można je też wykonać na własną rękę w prywatnej klinice.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.gyncentrum.pl/badania-prenatalne

dev@dinusiek.pl