HomeCiekaweBezpieczeństwo na drodze – motocykliści są wszędzie!

Bezpieczeństwo na drodze – motocykliści są wszędzie!

Bezpieczeństwo na drodze – motocykliści są wszędzie!

Coraz powszechniejszym widokiem na polskich drogach są motocykliści. Miłośnicy jednośladów cenią sobie ten rodzaj transportu przede wszystkim ze względu na możliwość omijania korków, ale również niższe spalanie (w porównaniu do klasycznego samochodu), możliwość szybszego przemieszczania się po drogach ekspresowych (w przypadku motocykli wyścigowych czy turystycznych). Jak postrzegani są oni przez innych użytkowników drogi?

Kultura na drogach

Niestety, kultura polskich kierowców samochodów pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj ignorują oni fakt obecności motocyklistów, nierzadko wymuszając pierwszeństwo czy też zachowując się w sposób zagrażający zdrowiu lub życiu kierowcy jednośladu. Zazwyczaj takie traktowanie wynika z niechęci do możliwości szybszego przemieszczania się czy też omijania korków na motocyklu. Tendencją polskich kierowców jest bowiem przeświadczenie o tym, że sami są najszybsi na drodze oraz, że skoro oni stoją w korku, to inni również powinni. Takie zachowanie jest naganne i może prowadzić do poważnych wypadków.
Najczęstszym przykładem ignorowania motocyklistów jest nieustępowanie im drogi podczas jazdy lewym pasem. Innym niebezpiecznym manewrem jest także gwałtowne hamowanie.
W przypadku korków dobrym zwyczajem jest delikatne przesunięcie się z pasa rozdzielającego, aby zrobić chociaż nieco miejsca by motocykl mógł powoli przejechać. Takie gesty uprzejmości są na szczęście coraz częściej wykonywane, a sami motocykliści są niezwykle wdzięczni za możliwość przepuszczenia ich w korku.
Motocykliści powinni również sami pamiętać o swoim bezpieczeństwie – ważny jest nie tylko kas i odpowiedni kombinezon, ale przede wszystkim rękawiczki, odpowiednio dobrane buty oraz ochraniacze. Wiele z wymienionych elementów znaleźć można w profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym eport2000.pl.

dev@dinusiek.pl