HomeBiznesBiuro rachunkowe – Biuro rachunkowe czy własny dział księgowości

Biuro rachunkowe – Biuro rachunkowe czy własny dział księgowości

Biuro rachunkowe – Biuro rachunkowe czy własny dział księgowości

Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa często stają przed decyzją związaną z prowadzeniem księgowości. Zazwyczaj problem ten polega na wyborze pomiędzy usługami, które świadczy biuro rachunkowe, a zorganizowaniu własnej komórki księgowości.

Koszty związane z księgowością

Wybór zorganizowania działu księgowości to przede wszystkim konieczność zatrudnienia kilku wykwalifikowanych pracowników, co wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów ich wynagrodzeń oraz nakładami na zapewnienie miejsca, sprzętu oraz oprogramowania, które umożliwią realizowanie zadań.
Z kolei wybór biura rachunkowego to zdecydowanie mniejsze koszty. Przedsiębiorstwo płaci tylko za usługi, których potrzebuje bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek nakładów. Z tego względu outsourcing usług księgowych cieszy się dużą popularnością zarówno we Wrocławiu jak i w całym kraju.

Odpowiedzialność prowadzonych rozliczeń

Bez względu na podjętą decyzję odpowiedzialność za prowadzone rozliczenia ponosi przedsiębiorstwo. Należy jednak zauważyć, że umowa o świadczenie usług zawarta z biurem rachunkowym daje dodatkowy poziom bezpieczeństwa ze względu na posiadane przez nie ubezpieczenie OC.
Inaczej wygląda to w przypadku zatrudnienia pracowników w dziale księgowości. W przypadku popełnienia błędu przez pracownika, firma może wyciągnąć tylko ograniczone konsekwencje jego względem.

Wykonywane zdania

Trzeba zauważyć, że biuro rachunkowe obsługuje wiele podmiotów. Istnieje więc obawa, że dla pracowników biura dane przedsiębiorstwo może nie być priorytetowe. W natłoku pracy łatwiej także o błąd. Inną kwestią jest uniwersalizm pracowników biur rachunkowych, którzy mogą nie znać dokładnie specyfiki branży danego przedsiębiorstwa.
Własny dział księgowości to możliwość dobrania pracowników, którzy znają specyfikę prowadzonej przez firmę działalności operacyjnej. Dzięki temu podczas rekrutacji pracowników można skupić się na pożądanych umiejętnościach związanych na przykład ze znajomością zagadnień dotyczących podatków, którym firma podlega.
Materiały do tekstu udostępniło Biuro rachunkowe Taxmentor Katowice

dev@dinusiek.pl