HomeCiekaweBlacha trapezowa – wady i zalety

Blacha trapezowa – wady i zalety

Blacha trapezowa – wady i zalety

Statystyki dobitnie i wyraźnie pokazują, że Polacy coraz częściej decydują się na samodzielne wybudowanie domu od podstaw. Na co powinniśmy jednak zwracać uwagę decydując się na wykończenie dachu? Czy blacha trapezowa jest dobrym pomysłem w przypadku typowego domu jednorodzinnego?
Zanim przejdziemy do rozważań na temat wad i zalet blachy trapezowej w roli pokrycia dachowego, warto uświadomić sobie, że nie wszędzie i nie zawsze możemy ją zastosować. Bardzo wiele ograniczeń związanych z możliwymi do użycia materiałami, jak i wyborem konkretnych rozwiązań technologiczno-wizualnych uzależnione jest od samego projektu budynku oraz uregulowań prawnych w postaci uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pomimo tego, że od kilku lat nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku domów jednorodzinnych, to jednak wciąż istnieje możliwość następczej kontroli i sprawdzenia rzeczywistego stanu budynku – w tym spełniania przez niego określonych norm.

Wady blachy trapezowej na dachu

Blacha trapezowa ma jedną zasadniczą wadę, którą ciężko zniwelować nawet najlepszą izolacją akustyczną – podczas obfitych opadów deszczu lub gradu wydaje ona charakterystyczny odgłos, który może powodować dyskomfort użytkowników poddasza. Jeżeli w naszym domu nie przewidujemy użytkowego poddasza, to nie powinniśmy się w żaden sposób obawiać blachy trapezowej – odgłos nie jest na tyle głośny, aby słyszalny był piętro niżej.

Zalety blachy trapezowej

Wbrew pozorom blacha trapezowa ma znacznie więcej zalet niż wad. Mowa tutaj między innymi o znacznie niższej cenie zakupu materiału w porównaniu do chociażby dachówki ceramicznej, jak i o znacznie niższych kosztach robocizny ze względu na łatwość i szybkość dopasowywania i układania kolejnych kawałków blachy trapezowej. Zamawiając blachę trapezową w firmie specjalizującej się w jej produkcji i dostawie, możemy wskazać konkretne wymiary, na które ma zostać ona przycięta, a tym samym jeszcze bardziej przyśpieszyć prace już na miejscu budowy.
Blacha trapezowa jest dość trwałym pokryciem dachowym, które przy prawidłowym zabezpieczeniu i regularnym kontrolowaniu stanu blachy powinno z powodzeniem wytrzymać kilkadziesiąt lat. Warto pamiętać, że nie ma rozwiązań wiecznych.
Podsumowując, blacha trapezowa występująca w wielu kolorach i wzorach z powodzeniem może być stosowana na dachach domów jednorodzinnych. Za jej zastosowaniem przemawia znacznie większa ilość zalet niż wad.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

dev@dinusiek.pl