HomeCiekaweBramy weselne

Bramy weselne

Bramy weselne

Idea tego pomysłu polega na zorganizowaniu ciekawej, niepowtarzalnej i wyjątkowej przeszkody na drodze Pana Młodego do domu Panny Młodej. Czasami organizowana jest również na drodze obojga do kościoła lub sali weselnej.

Tradycja bram weselnych

Tradycja ta nawiązuje do dawnych, rodzinnych obrzędów weselnych. Szlaban najczęściej ustawiają dalsi znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet dzieci. Nie wypada jednak, aby bramę robili goście uczestniczący w weselu. Tradycja mówi, że Pan Młody musi wykupić narzeczoną dając fanty w postaci alkoholu lub ciast czy cukierków. Niestety nie da się uniknąć bram ustawionych przez przypadkowe, do tego pijane osoby, które zatrzymują orszak weselny, dzierżąc w dłoni kilka zwiędłych już kwiatków. Z takiej bramy weselnej Parę Młodą powinien wykupić świadek Pana Młodego. Sam Młody, przeważnie nie musi nawet wysiadać z samochodu ślubnego.

Jak wygląda stawianie bramy

Zazwyczaj spotkanie orszaku weselnego z bramą wygląda następująco: Świadek Pana Młodego wychodzi z samochodu i to on targuje warunki przejazdu. Jeśli dojdzie do porozumienia, przynosi ustaloną ilość butelek, a następnie wypija kieliszek wódki, którą miały przy sobie osoby ustawiające bramę. Jednak czasami zaangażować musi się również Pan Młody, który będzie wykonywał różne zabawne zadania.
Podczas targowania się pamiętajmy o dobrym smaku i umiarze. Zbytnia natarczywość może popsuć atmosferę, a Państwu Młodym humory.
Dobrym pomysłem jest nagranie filmu oraz wykonanie zdjęć, gdy drużba i Pan Młody próbują się „wykupić”. Taki dodatek będzie niezapomnianą pamiątką.
Sprawdź też stronę: zdjęcia ślubne Wrocław.

dev@dinusiek.pl