HomeBiznesBudowa czy kupno gotowego domu?

Budowa czy kupno gotowego domu?

Budowa czy kupno gotowego domu?

Bardzo wiele osób marzy o własnym domu. Niektórzy decydują się na postawienie go własnymi siłami. Inni wolą zakupić gotowy budynek. Jakie rozwiązanie jest lepsze? Nad czym powinniśmy się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o zakupie domu lub o rozpoczęciu jego budowy?

Domy gotowe – czas

Jeśli zależy nam na czasie, chcemy wprowadzić się do domu jak najszybciej, oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego, już wybudowanego domu.
Osoby, dla którym ważnym argumentem jest czas, powinni rozejrzeć się za domem gotowym do zamieszkania. Stan surowy wymaga bowiem jeszcze sporo pracy wykończeniowej. Najlepiej kupić zatem dom na rynku wtórnym, od kogoś, kto wcześniej go zamieszkiwał.

Domy budowane od podstaw – zgodnie z wizją i marzeniami

Być może od lat towarzyszy nam jakaś konkretna wizja wymarzonego domu. Co powinno się w nim znaleźć, jak ma wyglądać bryła, czego na pewno nie zaakceptujemy. Jeśli lista naszych życzeń jest dość długa, istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że znajdziemy gotowy dom, który będzie spełniał te wszystkie wymagania.
Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zatem zbudowanie swojego wymarzonego domu od podstaw. Będziemy mogli wtedy spełnić wszystkie swoje starannie pielęgnowane marzenia o nim.

Rachunek ekonomiczny

Co się bardziej opłaca – zakup gotowego domu czy budowa?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Czasem można trafić na ciekawe oferty dotyczące sprzedaży pięknych domów w atrakcyjnych lokalizacjach w dobrych cenach. Warto korzystać z takich okazji, gdyż inwestowanie w nieruchomości jest zawsze dobrą decyzją.
Jeżeli zaś potrafimy część prac remontowych i budowlanych wykonać samodzielnie lub z pomocą przyjaciół oraz rodziny – być może uda nam się stosunkowo niewielkim kosztem wybudować dom. Prawdopodobnie będzie to jednak trwało dłużej niż w przypadku zatrudnienia profesjonalnej ekipy remontowej czy budowlanej.
Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi, rozwiązującej dylemat, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego domu ,czy może budowa swoich czterech ścian od podstaw.
Tekst powstał we współpracy z firmą Modernbud oferującą domy w Legnicy

Tags

dev@dinusiek.pl