HomeCiekaweBudowa i dbanie o wiązania narciarskie

Budowa i dbanie o wiązania narciarskie

Budowa i dbanie o wiązania narciarskie

Wiązania narciarskie są podstawowym i często bagatelizowanym elementem wyposażania. To duży błąd, szczególnie zważywszy na to jak duży mają wpływ na wystąpienie urazu oraz jak bardzo od nich zależy wygoda naszej jazdy. Warto zapoznać się z poradami odnośnie zakładania i konserwacji tej części naszego wyposażenia, by dobrze zadbać o nasz sprzęt.

Jakie powinny być wiązania narciarskie?

Wybierając wiązania narciarskie atomic warto zwrócić uwagę na to, czy pasują do naszych nart. Jest to dość oczywista kwestia. Już mniej oczywistą rzeczą jest ich wypróbowanie. Warto to zrobić jeszcze w sklepie, przed zakupem. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na awaryjność. Na to czy nie odepną się w chwili potrzeby i na prostotę w ściąganiu ich. Czasem podjęcie decyzji i odpięcie wiązań wymaga kilku sekund, jeśli nie mniej.

Warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania. Powinno się upewnić, czy nie złamią się podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Wygięcie się szyn albo połamanie zatrzasków nie wróży nic dobrego.

Jak wpiąć wiązania?

Należy się upewnić, że podeszwa buta i mechanizm są czyste. Najlepiej jeśli są otrzepane ze śniegu, bo wtedy zmniejszymy ryzyko ewentualnych wypięć lub zaklinowań. Trzeba upewnić się, że ABS nie jest uszkodzony oraz nie przemieścił się. Przemieszczenie się niektórych elementów mechanizmu sprzyja powstawaniu urazów. Należy się także upewnić, że but nie jest uszkodzony, gdyż taki może bardzo łatwo wypaść z zatrzasków podczas szybkiej jazdy.

Aby poprawnie wpiąć buta należy najpierw wsadzić przednią stronę stopy, a następnie stanąć całym ciężarem ciała, tak aby pięta także wskoczyła w zatrzask. Przy odpinaniu trzeba docisnąć dźwignie, stając na niej drugą nartą lub butem. Przykładowo wiązania narciarskie atomic mają dźwignie o dość dużej powierzchni,dzięki czemu łatwiej je wypiąć, szczególnie podczas jazdy w trudnych warunkach.

Inne komponenty

Hamulec jest jedną z części wiązań narciarskich. Są to te małe ramiona, które wychodzą z tyłu wiązania. Ich zadaniem jest zatrzymanie nart w przypadku gdyby „zgubiły” swojego właściciela. Dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla innych. Warto wspomnieć o tym, że czasami mogą występować po 2 pary. W niektórych modelach wiązań narciarskich atomic nie ma drugiej pary z przodu.

Niektórzy narciarze mają taką budowę ciała, że wymaga to od nich korzystania z podkładek do wiązań narciarskich. Jeżeli ciało narciarza powoduje nierównomierny nacisk lub czuje, że ma palce za wysoko lub piętę za nisko, to warto dopytać się o taką opcje przy montowaniu wiązań narciarskich.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/13-wiazania-narciarskie.

dev@dinusiek.pl