HomeCiekaweCo wiemy o izraelskich wynalazkach?

Co wiemy o izraelskich wynalazkach?

Co wiemy o izraelskich wynalazkach?

Izrael znany jest głównie z bardzo napiętej sytuacji politycznej, która od wielu lat głośno komentowana jest na całym świecie. Jednak, co ciekawe, kraj ten ma na polu naukowym bardzo wiele zasług, o których zbyt rzadko się wspomina. Izraelskim badaczom zawdzięczamy kilka interesujących i zarazem przydatnych wynalazków. Dziś są to rozwiązania codziennego użytku, jednak nieczęsto towarzyszy im świadomość, skąd tak właściwie one pochodzą.

Elektroniczna niania

Pierwsze miesiące dziecka są zawsze ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Opiekunowie nowo narodzonych dzieci szczególnie obawiają się tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jest to gwałtowny oraz niespodziewany zgon niemowlaka, występujący w okresie do końca pierwszego roku jego życia i zazwyczaj podczas snu. Warto zauważyć, że mimo ogromu badań, jest to dalej dość niezdefiniowane zjawisko, o trudnym do ustalenia podłożu.
Pojawienie się wynalazku
Na początku lat 90. XX wieku, na skutek wzmożonego zainteresowania tym zjawiskiem ze strony izraelskich lekarzy i naukowców, powstała „elektroniczna niania”, znacząco obniżająca ryzyko wystąpienia zgonu dziecka. Jest to urządzenie, które monitoruje oddech i ruchy śpiącego niemowlęcia.
Użytkowanie
W razie jakichkolwiek nieprawidłowości z zakresu dźwięku oraz ruchu, aktywowany jest alarm, który natychmiast informuje rodziców czy opiekunów o zarejestrowanych nieprawidłowościach. Pozwala to na szybką reakcję, co często pozwala uratować dziecku życie. Szacuje się, że corocznie „elektroniczne nianie” ratują tysiące niemowląt na świecie.
Coraz więcej rodziców nie wyobraża sobie pierwszych miesięcy dziecka bez wspomnianego, rewelacyjnego wynalazku, o czym świadczy niesłabnąca popularność tego typu urządzeń. Warto zauważyć, że obecnie prawie wszystkie firmy zajmujące się produkcją elektroniki, zaczynają mieć w swojej ofercie „elektroniczne nianie”. Dodatkowo, modele te, prócz swojej podstawowej funkcji, wyposażone są także w coraz to nowsze rozwiązania. Inne, wyjątkowe rozwiązania rodem z Izraela można poznać, wchodząc w ten artykuł na www.kreatywna.pl.

Lek na stwardnienie rozsiane

Chociaż rozwój medycyny jest obecnie bardzo dynamiczny i każdego dnia pojawiają się na rynku nowe środki na poszczególnie choroby, to jednak wciąż brakuje odpowiednich medykamentów na różnego rodzaju schorzenia. Tak też było ze stwardnieniem rozsiany, które jeszcze do niedawna nie dawało zbytnich szans na leczenie.
Nowość w izraelskim laboratorium
Warto w tym momencie wspomnieć o jednym z innowacyjnych leków, powstałych na terenie Izraela, a mianowicie – Copaxone. Preparat ten został opracowany w Instytucie Naukowym Weitzmanna w Rechowot. Jego twórcami są Michael Sela, Ruth Arnon oraz Deborach Teitelbaum.
Copaxone to lek przeznaczony dla osób zmagających się z chorobą, jaką jest stwardnienie rozsiane. To co wyróżnia ten środek spośród innych dostępnych na rynku, to fakt jego dwutorowego działania. Po pierwsze, Copaxone znacząco obniża postępowanie choroby – pod warunkiem jednak, że zostanie zastosowany w przypadku pierwszych symptomów, świadczących o występowaniu stwardnienia rozsianego. Po drugie, lek ten zmniejsza dokuczliwe objawy w momencie przyjmowania medykamentu przez pacjentów, u których choroba osiągnęła już wysokie stadium rozwoju.
Przeczytaj też: Hanna Lis: Izrael to fantastyczne miejsce
Jak widać, Izrael to kraj, w którym mają miejsce wyjątkowe odkrycia w zakresie medycyny i ochrony zdrowia. Oba wynalazki – zarówno „elektroniczna niania”, jak i lek Copaxone, to wynalazki ratujące zdrowie dzieci i dorosłych. Warto mieć to na uwadze w kontekście kraju, jakim jest Izrael.
Źródło: www.infoss.pl

dev@dinusiek.pl

https://nasepismo.org https://benkanejohns.com https://toqot.pl