HomeCiekaweCzy bezdomne psy zawsze są agresywne?

Czy bezdomne psy zawsze są agresywne?

Czy bezdomne psy zawsze są agresywne?

W każdym mieście można spotkać błąkające się bez opieki psy. Często właściciele czworonogów obawiają się, że podczas spaceru może zostać zaatakowany ich pupil i że nie będą w stanie go obronić. Czy obawy ludzi przed bezdomnymi psami są słuszne?

 Agresywne rasy a kundelki

Pogląd, że niektóre rasy psów są z natury agresywne, jest nadal bardzo popularny. Tzw. kundelki uważane są zwykle za psy łagodne. Czy słusznie? Oczywiście, że nie. To, czy pies jest agresywny, nie zależy od jego rasy, a od charakteru i wychowania przez właściciela. Psami bezdomnymi bardzo rzadko są psy rasowe, a mimo to takie zwierzęta mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do ludzi oraz innych psów. Nie oceniajmy więc ewentualnego zagrożenia wyłącznie na podstawie rasy czy wyglądu napotkanego psa.

Co robić, kiedy widzimy psa bez opieki?

Jeśli podejrzewamy, że napotkany pies jest bezdomny, możemy zgłosić ten fakt do straży miejskiej lub najbliższego schroniska dla zwierząt. Zanim jednak to ocenimy, warto upewnić się, że na pewno w pobliżu nie ma właściciela. Może pies zerwał się ze smyczy i nieznacznie oddalił się od właściciela, albo został puszczony, żeby mógł pobiegać. Można zapytać ludzi znajdujących się w pobliżu, czy kojarzą takiego psa, być może to czworonóg sąsiadów, a może widzieli niedawno kogoś, kto psa szukał.

Co robić, jeśli zaatakuje nas pies?

Przede wszystkim w takiej sytuacji nie wolno nam panikować. Jeśli zaczniemy uciekać, pies instynktownie zacznie nas gonić. Najlepiej ustawić się do agresywnego psa bokiem, zasłonić się jakimś przedmiotem i spokojnie odejść. Można także zastosować gaz pieprzowy na psy. Taki gaz ma zwykle mniejsze stężenie kapsaicyny niż te stosowane do obrony przed ludźmi. Należy wycelować w pysk zwierzęcia, gaz skierowany w inne miejsce nie będzie tak skuteczny. Gaz wywoła u zwierzęcia podrażnienie błon śluzowych i dezorientację – prawdopodobnie przez jakiś czas nie będzie on w stanie atakować.

Jak obronić swojego psa przed psem bez nadzoru?

Najważniejsza zasada to nie rozdzielać walczących psów gołymi rękami. Bezdomnego psa bez smyczy trudno złapać i odciągnąć. Najlepiej poprosić kogoś o pomoc – wtedy można oddzielić od siebie psy. Zwierzęta należy puścić dopiero, kiedy będą już w sporej odległości od siebie. Należy też uważać, aby pies nie przeniósł na nas swojej agresji. Popularna jest tzw. metoda taczki, polegająca na rozciągnięciu na boki tylnych łap psa. Spowoduje to zachwianie równowagi zwierzęcia i może skutecznie powstrzymać go od dalszego atakowania.

dev@dinusiek.pl