HomeCiekaweCzy filmowanie dronem jest trudne? Jak się tego nauczyć?

Czy filmowanie dronem jest trudne? Jak się tego nauczyć?

Czy filmowanie dronem jest trudne? Jak się tego nauczyć?

Widząc ludzi, którzy zajmują się nowymi i ciekawymi rzeczami, naturalnie budzi się w nas chęć spróbowania tego i dołączenia do grona osób realizujących swoje pasje. Tak jest na pewno w odniesieniu do filmowania dronem. Są to stosunkowo nowe urządzenia, które nas fascynują i w pewien sposób przełamują ludzkie ograniczenia. Pozwalają bowiem, by zwykły człowiek wzniósł się metaforycznie w powietrze i był zdolny do uwiecznienia niesamowitych widoków w postaci filmów czy zdjęć z lotu ptaka.
Jeśli więc spotkałeś w mieście operatora drona i przyglądałeś się jego pracy, a gdzieś w środku zrodziło się w tobie pragnienie spróbowania swoich sił w tej dziedzinie, to ten artykuł jest dla ciebie. Dowiesz się z niego, czy sterowanie dronem jest trudne oraz jak się tego szybko i skutecznie nauczyć. Mamy też dla ciebie kilka dodatkowych rad, które pozwolą ci uniknąć wielu błędów popełnianych przez początkujących operatorów drona.

Pilotaż drona krok po kroku

Zacznijmy od totalnych podstaw, czyli określmy, jak dokładnie pilotuje się drona. Odbywa się to przy użyciu specjalnego kontrolera, który w pewien sposób przypomina joystick. Ma bowiem dwa kontrolery – ten z lewej reguluje wysokość drona oraz porusza nim na boki, a ten po prawej kieruje urządzenie w przód i w tył oraz wokół własnej osi. W ten sposób przy pomocy dwóch kciuków możemy dowolnie manewrować dronem w celu uzyskania efektownych ujęć.
Oprócz tych podstawowych kontrolerów, mamy też do dyspozycji kilka przycisków. Najciekawsze jest jednak pokrętło, które pozwala kontrolować kąt nachylenia kamery. To szczególnie ważne podczas filmowania, bowiem powolna, płynna zmiana kąta widzenia jest charakterystyczna właśnie dla ujęć filmowych. Pozostałe przyciski możemy zaprogramować, by przywracały drona do miejsca startu, zmieniały ustawienia kamery czy otwierały ustawienia w aplikacji.
Choć na pierwszy rzut oka wszystko to wydaje się skomplikowane i zawiłe, to w rzeczywistości jest z tym jak z jazdą samochodem. Doświadczony operator drona nie zastanawia się, jakich narzędzi użyć, lecz robi to całkowicie podświadomie. Trzeba po prostu odbyć odpowiednią liczbę lotów próbnych, by nabrać wprawy i przyzwyczaić swoje ręce do unikania gwałtownych, nieprzemyślanych ruchów, które na filmie wyglądają nieatrakcyjnie.

Szkolenia dla operatorów dronów

Jeśli chcesz się nauczyć obsługi drona, zapewne będziesz poszukiwał szkoleń. Prawda jest taka, że każdy kto chce uzyskać licencję, musi przejść szkolenie praktyczne i teoretyczne. Niestety w większości przypadków liczba godzin wchodząca w skład szkolenia nie jest wystarczająca, by naprawdę oswoić się z dronem i poczuć pewnie. Warto więc potraktować to jedynie jako wstęp do przygody związanej z pilotażem drona.
Niektóre firmy specjalizują się w dodatkowych, nieobowiązkowych szkoleniach, na których uczą kursantów pilotażu drona z myślą o filmowaniu i fotografii powietrznej. To znacznie ciekawsza opcja, ponieważ otrzymujemy wiedzę od praktyków, która naprawdę pomoże nam w rozwinięciu swoich umiejętności operowania dronem.
Osobiście jestem operatorem drona już od dwóch lat. W wielu kwestiach mogę pomóc, więc jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz się ze mną skontaktować.
 
filmowanie dronem

dev@dinusiek.pl