Dlaczego wciąż nie potrafimy wykorzystać tego, że słońce świeci?
Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce można porównać z tym, które odnotowano w takich krajach, jak Niemcy czy Francja.
W państwach tych już od dawna pozyskuje się energię słoneczną na wysoką skalę, również poprzez ogrzewanie solarne, a fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Energia słoneczna to jedno z podstawowych źródeł energii odnawialnej, więc nie musimy obawiać się tego, że kiedyś ulegnie ono wyczerpaniu. Nie powinniśmy, więc go oszczędzać, ale zacząć optymalnie wykorzystywać w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Na szczęście, dostrzegamy postępujący trend, mający na celu rozwinięcie czerpania energii z promieni słonecznych przez instytucje oraz budynki mieszkalne. Instalacje fotowoltaiczne zaobserwujemy już dzisiaj na dachach wielu domów, a także na znakach drogowych, parkometrach, miejskich latarniach, sygnalizacji świetlnej czy tablicach ogłoszeniowych.
Elektryczność czy energia cieplna? Fotowoltaika czy ogrzewanie solarne?
Jeśli chcemy dokonać konwersji energii słonecznej na elektryczność to zdecydujmy się na instalację paneli fotowoltaicznych z krzemowymi ogniwami, podłączoną do lokalnej sieci energetycznej. To system, przyjazny dla środowiska, gdyż nie emituje ona:
– dwutlenku węgla;
– hałasu;
– gazów oraz innych zanieczyszczeń, które powstają chociażby w wyniku spalania węgla.
Jeśli interesuje nas pozyskiwanie energii cieplnej to powinniśmy wybrać kolektory słoneczne, konwertujące promienie słoneczne na ciepło, potrzebne szczególnie dla podgrzewania wody lub jako wspomaganie w ogrzewaniu budynku. A dlaczego nie zdecydować się na oba typy, zarówno panele, jak i kolektory? Oczywiście, jest to możliwe! Połączenie tych dwóch systemów niesie ze sobą podwójne korzyści.
Instalacje fotowoltaiczne – od czego zacząć?
Na początku warto zastanowić się, jaką powierzchnię pokrycia dachowego lub gruntu działkowego mamy do dyspozycji. Miejsce przyszłego położenia ogniw nie może być zaciemnione, gdyż od odpowiedniego nasłonecznienia zależy ilość wyprodukowanej energii. Niezbędne może okazać się również sprawdzenie stanu i konstrukcji dachu. W tym miejscu warto skorzystać z konsultacji ze specjalistami, którzy wstępnie obliczą płatności, związane z inwestycją, dobiorą wielkość instalacji, dostosowaną do naszych potrzeb oraz dokonają prognozy, co do przewidywanego czasu zwrotu kosztów całej operacji. Nie można zabierać się za pracę bez rzetelnie wykonanego projektu, pozwalającego uzyskać optymalne korzyści z paneli fotowoltaicznych.
Energia słoneczna to czysta alternatywa wobec konwencjonalnych i niekoniecznie korzystnych dla środowiska źródeł wytwarzania energii. Wiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że inwestycja w kolektory słoneczne czy technologię fotowoltaiczną nie należy do najtańszych, zwłaszcza na samym początku. Pewną nadzieją jest to, że zwraca się ona po kilku latach. Jednak wciąż bezcenne pozostaje to, jakie korzyści może uzyskać ekologia oraz sam człowiek, głównie w zakresie ograniczenia zanieczyszczeń, zdrowia i wygody.