HomeTechnologiaDrukarka laserowa czy atramentowa

Drukarka laserowa czy atramentowa

Drukarka laserowa czy atramentowa

Dziś drukarka jest sprzętem, który znajduje się w większości gospodarstw domowych. Rzadko przedstawiamy już ręcznie pisane dokumenty, wnioski, urzędowe prośby czy zaproszenia. Pisma drukowane przydają nam się często w pracy. Z drukarki korzystamy też jednak w celach czysto rozrywkowych. Nie musimy już przepisywać do zeszytu przepisu znalezionego na stronie internetowej czy innego tekstu. Wybór drukarki do domu nie jest jednak prosty. Wśród niezliczonych modeli z różnymi funkcjami wyróżniamy dwa główne rodzaje – drukarki laserowe i atramentowe. Czym różnią się one i która będzie lepszym wyborem dla nas?

Tusze do drukarki lub tonery

Aby drukarka laserowa drukowała, potrzebny jest nam toner. Natomiast w przypadku atramentówki inwestujemy w tusze do drukarki.
Czym różnią się te dwa akcesoria? Toner w laserówce można wymieniać zdecydowanie rzadziej niż tusz. Jest bardziej wydajny i starcza na dłużej. Świetnie sobie radzi głównie z wydrukami tekstów.
Jeśli jednak chcemy drukować w domowych warunkach fotografie, obrazy czy inne elementy wysokiej jakości, lepiej nadaje się do tego drukarka atramentowa. Uzupełniona dobrymi tuszami do drukarki, może zastąpić nam czasem nawet profesjonalną drukarnię.
Cena
Obecnie zarówno drukarki atramentowe, jak i te laserowe stają się coraz tańsze. Niższe ceny są spowodowane coraz większą konkurencją wśród producentów. Wciąż jednak to drukarki laserowe są nieco droższe niż atramentówki. Jeśli jednak drukujemy bardzo dużo tekstów, być może ekonomiczniejsze drukowanie zapewni nam laserówka i na dłuższą metę okaże się, że dzięki zakupieniu jej zaoszczędziliśmy.

Każdemu według potrzeb

W wybieraniu drukarki nie powinniśmy kierować się aktualnymi trendami czy sprzętem, który stoi na biurku naszego znajomego. Zamiast tego, zastanówmy się, jakie są nasze indywidualne potrzeby. Chcemy samodzielnie drukować zdjęcia na papierze fotograficznym? A może właściwie nie potrzebujemy nawet kolorowego tuszu, bo drukujemy jedynie dokumenty oraz teksty? Te pytania pozwolą nam wybrać najlepszą dla nas drukarkę.

dev@dinusiek.pl