HomeDom i WnętrzeDrzwi szklane przesuwne – warto czy nie?

Drzwi szklane przesuwne – warto czy nie?

Drzwi szklane przesuwne – warto czy nie?

Zbyt często podążamy za panującą modą, także w przypadku kwestii wyposażenia wnętrz. Zapominamy niestety, że to co u innych pięknie wygląda i dobrze funkcjonuje – u nas może kompletnie się nie sprawdzić. Poznajmy zatem wszystkie plusy i minusy drzwi przesuwnych ze szkła, które pozwolą nam dokonać świadomego wyboru takiego rozwiązania.

Cena

Zacznijmy od niej, ponieważ drzwi przesuwne szklane to nie jest mały wydatek i już na wstępie niektórzy z nas zarzucą ten pomysł na rzecz tańszych rozwiązań. Na ich cenę składają się koszty:
– szkła i ewentualnie jego zdobienia, szlifowania kantów i powierzchni tafli,
– systemu prowadnic, uchwytów do zamocowania, elektroniki,
– okucia, uchwyty,
– koszt transportu i montażu.
To wszystko powoduje, że nie każdego będzie na szklane drzwi przesuwne stać.

Wygoda

Drzwi takie są o tyle wygodne, że nie zabierają powierzchni użytkowej w domu, w przeciwieństwie do drzwi otwieranych klasycznie.
Ich mankamentem jest natomiast to, że potrzebujemy co najmniej jednej wolnej ręki, aby je otworzyć i zamknąć. Drzwi uchylne, przy odrobinie wprawy, możemy otwierać przy pomocy łokcia czy nogą, tu nie ma takiej możliwości.
Należy jednak zaznaczyć, że poza tymi rzadkimi przypadkami, kiedy mamy obydwie zajęte ręce, z drzwi przesuwnych szklanych korzysta się dobrze.

Uroda

Kwestia wyglądu drzwi przesuwnych jest sporna.
Rzeczywiście są one piękne i nowoczesne, niezwykle uniwersalne, a odpowiednio dobrane wzornictwo może je uczynić wręcz zachwycającymi.
Dyskusje może w przypadku drzwi przesuwnych inicjować kwestia systemu prowadnic, który utrzymuje skrzydła drzwi w odpowiednim położeniu i pozwala je otwierać i zamykać. Chodzi mianowicie o to, że system ten będzie zawsze mniej lub bardziej widoczny. System kasetowy pozwala zamaskować te elementy, ale prostszy i powszechniejszy system naścienny eksponuje je.

Zabiegi pielęgnacyjne

Ograniczają się do starcia zabrudzeń i śladów palców z tafli szkła, są więc proste. Drzwi przesuwne szklane nie wymagają specjalnych środków pielęgnacyjnych, wystarczy czysta ściereczka lub ręcznik papierowy i środek do mycia okien.
Problem może się pojawić, jeśli nasz dom zamieszkują dzieci lub psy. Wtedy nasze drzwi mogą wymagać mycia nawet kilka razy dziennie, ale jeśli to nas nie zniechęca to nie ma powodów do rezygnacji z ich zakupu.
Utrzymania w czystości wymagają także prowadnice i szyny jezdne, należy więc przecierać je w taki sam sposób jak same drzwi. Okresowo powinniśmy pamiętać o ich nasmarowaniu, by uniknąć tarć w trakcie otwierania i zamykania drzwi.

Ciężar i montaż

Szklane drzwi przesuwne nie należą do lekkich, a sposób ich montażu także odbiega od montażu drzwi uchylnych. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, poprośmy o pomoc fachowca, który szybko i sprawnie pomoże nam umieścić drzwi w otworze drzwiowym.
Choć nie pozbawione kilku wad, drzwi przesuwne szklane cieszą się i będą się nadal cieszyć dużym powodzeniem. Zapewnia im to ich oryginalny wygląd i możliwość łatwego dopasowania do charakteru i stylu pomieszczenia.

Tags

dev@dinusiek.pl