HomeDom i WnętrzeDziałki pod inwestycje. Jak ich szukać?

Działki pod inwestycje. Jak ich szukać?

Działki pod inwestycje. Jak ich szukać?

Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości (niegdyś zarezerwowane wyłącznie dla możnych tego świata) stało się bardzo popularnym sposobem pomnażania kapitału, dostępnym obecnie już dla znacznie szerszego grona osób. Pytanie, które zadaje sobie każdy potencjalny inwestor pozostało jednak niezmienione – jak znaleźć działkę idealną?

Kto pyta, nie błądzi

Chociaż tego typu postępowanie wielu osobom może wydawać się niepoważne, to poszukiwanie idealnej działki warto rozpocząć od „rozpuszczenia wici” po okolicy, która wydaje się atrakcyjna pod względem inwestycyjnym. Pomóc w tym mogą samodzielnie przygotowane ogłoszenia, które wystarczy powiesić na lokalnych tablicach ogłoszeniowych. Zdarza się, że ludzie dopiero pod wpływem impulsu (jakim jest przeczytanie anonsu) postanawiają coś sprzedać.
Taki tryb postępowania ma kilka zalet. Stwarza możliwość nabycia ciekawej działki inwestycyjnej nie tylko w korzystnej cenie, ale w dodatku bez udziału ewentualnej konkurencji (ponieważ działka nie figuruje w żadnych bazach portali sprzedażowych czy biur nieruchomości).

Warto celować wysoko, ponad szklany sufit

Działki inwestycyjne, które mogą wydawać się bardzo drogie, niekoniecznie muszą takie być w rzeczywistości. Zamiast więc od razu skreślać je z listy potencjalnie interesujących nieruchomości, warto zdobyć się na odwagę i umówić rozmowę z ich właścicielem.
Zdarza się, że „drogie działki” przez długi okres czasu nie mogą znaleźć nabywcy, więc właściciel może być skłonny do dużej negocjacji ceny. Wówczas może się okazać, że działka, która początkowo wydawała się niedostępna, leży w zakresie możliwości finansowych inwestora.

Okazja czyni… inwestora?

Dobry inwestor potrafi zauważyć okazję tam, gdzie inni jej jeszcze nie dostrzegają. Co to oznacza w praktyce? Przy poszukiwaniu terenu atrakcyjnego pod względem inwestycyjnym, warto przestudiować miejscowe studium zagospodarowania przestrzennego i dobrze prześledzić prognozowane kierunki rozwoju dla danego obszaru.
Dodatkowo nie zaszkodzi szybki przegląd miejscowej prasy i portali informacyjnych, w których aż roi się od cennych informacji (np. artykuły na temat planowanych inwestycji infrastrukturalnych, które mogą realnie wpłynąć na cenę działek przyległych itp.)

Nie taki diabeł straszny…

Warto rozważyć zakup działki, która nie wygląda idealnie – być może jest zaniedbana, porośnięta roślinnością ruderalną i wymaga przeprowadzenia różnych prac przygotowawczych. Taki stan rzeczy stanowi jednak podstawę do negocjacji ceny.
W takim przypadku należy jednakże zachować ostrożność. Mocno porośnięta działka może „skrywać w sobie tajemnice” (np. może się okazać w rzeczywistości terenem z wysokim poziomem wód gruntowych i okresowo podmokłym. Dlatego zawsze należy zachować czujność.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki inwestycyjne

dev@dinusiek.pl