HomeCiekaweEkologiczny dom – jak stworzyć go od podstaw?

Ekologiczny dom – jak stworzyć go od podstaw?

Ekologiczny dom – jak stworzyć go od podstaw?

Postawa ekologiczna jest wpajana już dzieciom w przedszkolach – uczą się one jak ważna jest ochrona środowiska wokół nas i dowiadują się, jakie mogą być skutki zaniedbywania tego procesu. Ważne jest, aby w naszym codziennym życiu i działaniach pamiętać o tym, jak ważna jest ekologia. Stosujmy ją w domu, a nie tylko na pokaz! Jak stworzyć ekologiczny dom od podstaw? Oto kilka wskazówek.

Eko dom? Opłacalna inwestycja!

Dla wielu osób ekologiczny dom kojarzony jest przede wszystkim z panelami słonecznymi. Z pewnością jest w tym dużo racji – panele słoneczne pozwalają na odzyskiwanie energii słonecznej i na grzanie wody wykorzystywanej do kąpieli czy mycia naczyń. Zakup paneli bardzo szybko się zwraca – inwestycja ta jednak opłaca się najbardziej mieszkańcom południowej Polski, gdzie pogoda faktycznie sprzyja tego typu rozwiązaniom.
Drugą opcją chętnie stosowaną w domach ekologicznych są przydomowe oczyszczalnie ścieków. To rozwiązanie sprawdza się w domostwach na terenach nieuzbrojonych, w górach czy w letnich posiadłościach. Oczyszczalnie dedykowane są budynkom zamieszkiwanym przez 4 do 6 osób.
Działanie oczyszczalni jest proste – polega ono na wielokrotnym filtrowaniu odpadów i zmniejszenie ilości toksycznych związków oddawanych do gleby. Dzięki temu środowisko wokół nas jest znacznie czystsze!

A w domu?

Również w domu możemy zadbać o lepszy stan środowiska. Zacznijmy od zminimalizowania lub całkowitego pozbycia się torebek plastikowych, które każdego dnia przynosimy ze sklepów i wymieńmy je na torby ekologiczne. W przypadku torebek ekologicznych są one tworzone z papiery, który podlega recyklingowi. Kiedy więc nasza torba przerwie się, wystarczy ją zutylizować w odpowiednim kontenerze. Torby ekologiczne znajdziemy u topowych producentów. Warto wykorzystywać je podczas zakupów, ale także do pakowania prezentów – można ciekawie je dekorować.

dev@dinusiek.pl