HomeCiekaweGabinet przyjazny małym pacjentom – jak go urządzić?

Gabinet przyjazny małym pacjentom – jak go urządzić?

Gabinet przyjazny małym pacjentom – jak go urządzić?

Problemem wielu rodziców jest zachęcenie i przekonanie dziecka do konieczności odwiedzania lekarzy specjalistów. Wraz z wiekiem niechęć dziecka może rosnąć – szczególnie kiedy widzi, że i sam rodzic ma problemy z wybraniem się np. do stomatologa. Czy istnieją sposoby, aby przygotować dziecko do wizyty nie wzbudzając przy tym jednoczesnego niepokoju? Tak – wystarczy odrobina czasu!

Rozmawiamy z dzieckiem!

Podstawą jest rozmowa z dzieckiem – powinniśmy spokojnie, ale i stanowczo wytłumaczyć mu, dlaczego udajemy się do lekarza i że jest to osoba posiadająca umiejętności do leczenia. Podczas rozmowy możemy posiłkować się licznymi książeczkami edukacyjnymi lub filmami animowanymi. Obecnie najwięcej tego typu bajek znajdziemy w sieci, bezpłatnie, w polskiej wersji językowej. Przygotujmy się na to, że dziecko będzie nam zadawało pytania – warto zawczasu przygotować odpowiedzi i zastanowić się, czy będą one zrozumiałe dla dziecka.
Istotny jest wybór odpowiedniego gabinetu pediatrycznego czy stomatologicznego. W drugim przypadku ważne jest, aby lekarz miał doświadczenie w pracy z dziećmi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że maluch polubi lekarza i z ciekawością zacznie przyglądać się jego pracy.
Również sami lekarze powinni zadbać o to, aby ich gabinety były zadbane, schludne, estetyczne. Na ścianach w gabinecie można umieścić liczne tablice edukacyjne – takie wyposażenie gabinetów lekarskich z pewnością przypadnie dziecku do gustu!

Co podczas wizyty?

W czasie wizyty u lekarza warto dać mówić lekarzowi – zacznie on najpewniej rozmawiać z dzieckiem, przedstawi się i wytłumaczy, czym się zajmuje. Podczas oprowadzania po gabinecie dziecko z pewnością będzie miało swoje pytania – odpowiedzi lekarza powinny być dostosowane do jego wieku. Wizyta adaptacyjna nie wymaga przeprowadzania jakichkolwiek badań – dziecko w tym czasie ma możliwość zaznajomienia i oswojenia się z lekarzem.

dev@dinusiek.pl