HomeCiekaweGniazda podłogowe ułatwiają pracę

Gniazda podłogowe ułatwiają pracę

Gniazda podłogowe ułatwiają pracę

Zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i w obiektach użytku publicznego coraz więcej jest sprzętów, które do swojego działania wymagają zasilania energią elektryczną. Każdy człowiek ma coraz więcej sprzętów elektrycznych do użytku osobistego, a jeszcze więcej w miejscu pracy. Duża liczba takich urządzeń wymaga nie tylko stałego dostępu do prądu, ale przede wszystkim tego, aby instalacja była niezawodna i wydajna. Tym, co się jednak najbardziej liczy, jest odpowiednia liczba gniazdek elektrycznych.
Tam, gdzie instalacja elektryczna istnieje już od dłuższego czasu i gniazdek jest zbyt mało, można zastosować różnego rodzaju rozgałęźniki i kable. Jednak w wielu sytuacjach użycie przedłużaczy i listew jest mało praktyczne ze względu na leżące na posadzce kable. Mało tego, w wielu miejscach ich użycie jest wręcz zabronione ze względów bezpieczeństwa. W nowoczesnych instalacjach stosuje się o wiele bardziej nowoczesne rozwiązania, a mianowicie puszki i gniazda podłogowe. Mają one wiele zalet, a w niektórych miejscach są jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem.

Gniazdo podłogowe w podłodze technicznej

Gniazda elektryczne umieszczone w podłodze stosuje się głównie w miejscach pracy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również w budynkach mieszkalnych. Pomieszczenie, w którym mają się znaleźć gniazda podłogowe, musi jednak spełnić kilka wymagań. Podstawowym jest oczywiście zastosowanie podniesionej podłogi, czyli tzw. podłogi technicznej. Pod płytami podłogowymi umieszcza się kable elektryczne lub dostarczające inne media, a puszka podłogowa jest wbudowana w płytę podłogową. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie takich rozwiązań w tradycyjnych podłogach, ale wymaga to kucia podłogi, a liczba możliwych do zastosowania rozwiązań jest ograniczona. Zazwyczaj można wtedy zastosować jedynie niewielki gniazdo podłogowe o podstawowej funkcjonalności.

Gniazda i puszki podłogowe dla komfortu i bezpieczeństwa pracy

Podstawowym celem stosowania gniazd podłogowych jest dostarczenie energii elektrycznej i innych mediów jak najbliżej miejsca, gdzie będą one potrzebne. Rozwiązania takie jak puszki podłogowe stosuje się najczęściej we wnętrzach o bardzo dużym metrażu, dodatkowo pozbawionych ścianek działowych, gdzie nie ma innej praktycznej metody doprowadzenia mediów do stanowisk pracy, jak puszka podłogowa. Używanie tradycyjnych przedłużaczy byłoby nie tylko niewygodne dla pracowników, co niebezpieczne. W miejscach, gdzie stanowisko pracy wymaga dostępu do innych mediów, jak telefon, internet czy sieć lokalna, liczba kabli biegnących po podłodze byłaby bardzo duża.
Więcej na stronie: https://www.egniazdka.pl/puszki-podlogowe-ip66-kse-c-54_158.html

dev@dinusiek.pl