HomeDom i WnętrzeInstalacja fotowoltaiczna, czyli jak zaoszczędzić na prądzie

Instalacja fotowoltaiczna, czyli jak zaoszczędzić na prądzie

Instalacja fotowoltaiczna, czyli jak zaoszczędzić na prądzie

W domach i mieszkaniach korzystamy z coraz większej liczby urządzeń elektrycznych. Pralka, zmywarka, lodówka, telewizor, komputer – to sprzęt, który pobiera prąd. I chociaż w większości przypadków to urządzenia energooszczędne, rachunek za zużycie energii elektrycznej może wprowadzić w osłupienie. Okazuje się jednak, że na prądzie można oszczędzić.
Chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z energią elektryczną, warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. To wyjście naprzeciw stale rosnącym cenom prądu oraz postępującej degradacji środowiska naturalnego.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Istotą fotowoltaiki jest zamiana energii pozyskiwanej ze słońca w energię elektryczną. By to było możliwe, koniecznością jest montaż odpowiedniej instalacji. Dokonuje się go na gruncie lub dachu – w zależności od możliwości konkretnego domostwa. Całość łączy się specjalnymi przewodami, które należy wpiąć do inwertera.
W ten sposób uzyskuje się instalację, która produkuje prąd na potrzeby własne gospodarstwa domowego. Warto przy tym podkreślić, że cały system zostaje tak zaprogramowany, by w pierwszej kolejności pobierał energię wyprodukowaną ze słońca, a dopiero potem pobierał energię płatną pochodzącą z zakładu energetycznego. Zgodnie z wyliczeniami, w ten sposób możesz zredukować koszty energii nawet o 80%.
Więcej na: Dom.pl – poradnik instalacji elektrycznych

Na produkcji prądu możesz zarabiać

Okazuje się, że system fotowoltaiczny pozwala nie tylko na oszczędność rachunków za prąd. Jeśli instalacja wyprodukuje dużą ilość energii, jej nadwyżkę możesz sprzedać do zakładu energetycznego. Zgodnie z ustawą o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) uwzględniającą tzw. poprawę prosumencką, każdy podmiot, który zainstaluje system fotowoltaiczny o mocy do 10kW ma zapewnioną stałą preferencyjną cenę za sprzedaż energii do siebie oraz gwarancję jej odbioru przez zakład energetyczny.

dev@dinusiek.pl