HomeMotoryzacjaJak często trzeba wymieniać olej w samochodzie?

Jak często trzeba wymieniać olej w samochodzie?

Jak często trzeba wymieniać olej w samochodzie?

Silnik samochodu nie może pracować poprawnie, jeśli nie będzie na bieżąco oliwiony. W tym celu w naszym aucie krąży olej silnikowy, będący mieszaniną przeróżnych węglowodorów oraz uszlachetniaczy. Podlega on okresowej wymianie, a jeśli ubytek jest niewielki, można go uzupełnić, dolewając oleju określonego typu. Jak często trzeba wymienić stary olej na nowy i jak rozpoznać, że jest on już zużyty?

Jak często konieczna jest wymiana oleju w samochodzie?

Pomimo produkowania coraz bardziej nowoczesnych, a przy tym ekologicznych samochodów, nadal niezbędne jest wykorzystywanie w nich oleju silnikowego. Należy go wymieniać w zalecanych przez producenta odstępach czasu. Na przykład Mercedes przy wielu swoich modelach zaleca wymianę oleju co 10-15 tys. km, ale nie rzadziej niż raz w roku. Inni producenci zalecają, aby wymiana oleju następowała co 20-30 tys. km, choć trafiają się takie modele, przy których częstotliwość wymiany wynosi co 40 tys. przejechanych kilometrów.
Częstotliwość wymiany oleju w samochodzie zależy również od trybu jazdy kierowcy. Częściej powinno się dokonywać takiej wymiany w przypadku jazdy miejskiej, ponieważ przez krótki czas po rozruchu silnik pracuje z wykorzystaniem bogatej mieszanki, zaś resztki niespalonego paliwa przenikają do oleju. Dopiero po osiągnięciu optymalnej temperatury pracy zaczynają one przez olej odparowywać. Zimą olej rozgrzewa się wolniej – nawet po kilkunastu kilometrach od uruchomienia pojazdu, a problem sprawia także para wodna skraplająca się na wewnętrznych ściankach silnika. Miesza się ona z olejem, tworząc emulsję, którą kierowca może zauważyć pod korkami wlewu oleju w samochodach używanych generalnie na krótkich, miejskich odcinkach dróg.

Olej się starzeje!

Wraz z upływem czasu zdecydowanie zmieniają się właściwości oleju silnikowego. Podlega on procesowi starzenia się, a czynniki fizyczne i chemiczne doprowadzają do zmiany smarnych właściwości tego materiału eksploatacyjnego. Automatycznie stary olej nie zapewnia właściwej ochrony, ponieważ przestaje wychwytywać zanieczyszczenia powstające w komorach spalania. Nie jest w stanie dokładnie gromadzić opiłki metalu ze zużywających się elementów silnika. Poza tym, taki olej będzie poddawany zbyt dużym obciążeniom termicznym i mechanicznym.
Nie zaszkodzi, jeśli kierowca szybciej wymieni olej, niż wskazuje to komputer pokładowy czy instrukcja obsługi pojazdu. Procedura wymiany jest mało skomplikowana i nie pociąga za sobą wysokich kosztów. Na przykład wymiana oleju w salonach Norauto kosztuje tylko 19 zł. Do tego trzeba doliczyć na pewno koszt samego oleju silnikowego. Ważne jest, aby stosować olej rekomendowany do danej marki i modelu pojazdu. Częstsze wymiany są polecane w przypadku samochodów eksploatowanych w cyklu miejskim, na krótkich trasach. Tam olej szybciej się zużywa, a zlekceważenie obowiązku jego wymiany może wpłynąć negatywnie na żywotność wałka rozrządu czy turbosprężarki, a te są bardzo drogie w naprawie.

dev@dinusiek.pl

https://gappnet.org/jak-rozliczyc-pit-z-niemiec-prawidlowo/ stylowe meble na taras https://musicfm.org/jak-urzadzic-taras-w-stylu-prowansalskim/