HomeCiekaweJak działają urządzenia napędzane powietrzem?

Jak działają urządzenia napędzane powietrzem?

Jak działają urządzenia napędzane powietrzem?


Pneumatyka nie jest żadną nową dziedziną nauki. Niemniej jednak, mało kto wie czym się ona zajmuje oraz jakie są jej wynalazki. Okazuje się natomiast, że bez wynalazków pneumatyki życie byłoby dzisiaj bardzo trudne. Zwłaszcza fabryki przemysłowe nie funkcjonowałyby tak sprawnie.

Pneumatyka w maszynach

Niewątpliwie, dzisiaj większość maszyn posiada przynajmniej pojedyncze elementy pneumatyczne i zawory rozdzielające. Niektóre natomiast w zasadzie w całości działają w oparciu o pneumatykę. Dlaczego jest ona tak powszechnie stosowana?
Wydaje się, że powodów, z których urządzenia pneumatyczne są tak popularne, jest co najmniej kilka. Na pewno ważne jest to, że w pneumatyce nie używa się żadnych szkodliwych gazów ani paliw. Poza tym, zwiększają one efektywność pracy wielu maszyn. Na czym jednak polega ich fenomen? Z czego wynikają te właściwości?

Co napędza urządzenia pneumatyczne?

Wydaje się, że siłą urządzeń pneumatycznych jest ich prostota. Najczęściej bowiem konstrukcja składa się z kilku elementów, wśród których przeważnie niezbędne są zawory rozdzielające. Poza zaworami rozdzielającymi nie ma właściwie innych elementów, które są obowiązkowe.
Szczególnie istotne jest jednak to, co wypełnia urządzenie. Jest to mianowicie powietrze. Jest to jak wiadomo gaz, który jest ludziom niezbędny do życia. Nie ma więc absolutnie żadnych wątpliwości, iż nie stanowi on zagrożenia dla ludzi, w przeciwieństwie do dziesiątek innych gazów, których należy unikać.
W urządzeniach pneumatycznych powietrze wykorzystane jest w ten sposób, że powstaje siła, która znacząco przewyższa siłę ludzkich mięśni. Dzięki temu pracownicy fabryk i nie tylko mogą wykorzystać je do przesuwania jak również podnoszenia ciężarów, którym nie są w stanie samodzielnie sprostać. Wszystko to odbywa się bez wykorzystywania jakichkolwiek paliw, ani nawet prądu.

Jak zarządzać urządzeniami pneumatycznymi

Jest kilka sposobów na to, aby urządzenia pneumatyczne działy dokładnie tak, jak chce operator. Wszystko zależy od rodzaju maszyny i zastosowanego w nim sterowania. Najbardziej popularne jest montowanie zaworów rozdzielających, które pozwalają w tradycyjny sposób przesuwać powietrze wewnątrz danego urządzenia.
Niemniej jednak, dzisiaj nie zawsze stosowane jest tak proste rozwiązanie, które polega tylko i wyłącznie na wykorzystaniu zaworów rozdzielających. Pojawiają się bardziej skomplikowane, nowocześniejsze rozwiązania, takie jak na przykład sterowanie elektromagnetyczne. Niemniej jednak, jak na razie wciąż jest ono relatywnie rzadko stosowane.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

dev@dinusiek.pl