HomeMotoryzacjaJak wygląda praca rzeczoznawcy samochodowego?

Jak wygląda praca rzeczoznawcy samochodowego?

Jak wygląda praca rzeczoznawcy samochodowego?

W ramach obowiązków rzeczoznawcy samochodowego znajdują się m.in. wycena wartości pojazdu, dokonanie oględzin i wycena szkód powypadkowych oraz ocena stanu technicznego pojazdu. Zajmuje się również ustalaniem cech identyfikacyjnych pojazdu, uznaniem pojazdu za unikatowy, ustalaniem podstawowych parametrów pojazdu, wykonywaniem badań diagnostycznych (np. układu hamulcowego, zużycia paliwa), sporządzaniem kosztorysów naprawy pojazdów. Współpracuje z instytucjami, firmami ubezpieczeniowymi, niezależnymi rzeczoznawcami samochodowymi oraz obsługuje klientów.

Rzeczoznawca może reprezentować jedną z firm ubezpieczeniowych i może zostać wysłany, aby ocenić szkody po wypadku. z jego usług możemy skorzystać przed zakupem auta, dokona on profesjonalnego sprawdzenia stanu technicznego samochodu, który chcemy nabyć. Osoba ta wydaje opinie i sporządza ekspertyzy, które stanowią później podstawę decyzji towarzystw ubezpieczeniowych czy sądów.

Ile może zarobić rzeczoznawca samochodowy?

Średnie miesięczne zarobki rzeczoznawcy samochodowego to około 5 tys. zł brutto. Jednak pensja może być wyższa i sięgać 6-8 tys. zł brutto lub nawet 9,5 tys. zł brutto. Im większy prestiż, kontakty i doświadczenie tym również lepsze zarobki.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

Kandydat na rzeczoznawcę samochodowego musi spełniać określone wymagania. Należy:

  • posiadać prawo jazdy (kategorii A, B, C1 lub C)
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie, mieć dwuletnią praktykę w branży motoryzacyjnej
  • być osobą niekaraną
  • znaleźć się na liście rzeczoznawców samochodowych oraz posiadać certyfikat wydany przez akredytowaną jednostkę.

Kurs na rzeczoznawcę trwa zwykle około 1,5 roku i kończy się egzaminem. Większość kursów odbywa się we współpracy z Towarzystwem Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego. Choć certyfikaty wydają także: Polski Związek Motorowy, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców oraz TÜVPOL Sp. z o.o., Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej. Koszt takiego kursu to od 25 tys. do 30 tys. zł. W jego trakcie uczestnicy zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i odbywają zajęcia praktyczne, w tym przede wszystkim jako asystent rzeczoznawcy. Osoby uczestniczące w kursie uczą się m.in. o wypadku drogowym, katastrofie drogowej, odpowiedzialności biegłego, dowiadują się jak oceniać powypadkowe uszkodzenia, prowadzić dokumentację i analizować dostępny materiał dowodowy z miejsca wypadku.

Pomimo wysokich kosztów obowiązkowego kursu warto podjąć się zawodu rzeczoznawcy samochodowego ze względu na atrakcyjne zarobki oraz dużo możliwych zleceń (z ekspertyz rzeczoznawców korzystają sądy, ubezpieczyciele i klienci indywidualni).

Wpis powstał we współpracy z niezależnym rzeczoznawcą samochodowym JW GROUP Warszawa

dev@dinusiek.pl

https://40ton.net/zmiana-homologacji-samochodu-ciezarowego-na-osobowy-jak-to-wyglada-w-praktyce/ https://cream-browser.net/certyfikat-ifs-niezbedne-informacje/ https://hexi-dump.org/komu-potrzebne-sa-magazyny-energii/