HomeCiekaweJakie są zalety i wady miniaturyzacji urządzeń?

Jakie są zalety i wady miniaturyzacji urządzeń?

Jakie są zalety i wady miniaturyzacji urządzeń?

Zminiaturyzowane urządzenia elektroniczne dominują w naszym codziennym życiu; funkcje wielu urządzeń z ubiegłego wieku skupia w sobie chociażby smartfon. Co może przynieść nam miniaturyzacja urządzeń i jakie są jej granice?

Miniaturyzacja urządzeń jest wszechobecnym trendem w technologii. Nie jest łatwo dostrzegalna, ponieważ największe różnice w projektowaniu urządzeń elektronicznych widać na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat. Jeszcze w latach osiemdziesiątych do nagrywania głosu potrzebowaliśmy dyktafonu, do wprowadzania obliczeń – kalkulatora, a na wakacje zabieraliśmy ze sobą papierowe mapy. Dziś wystarczy nam jedynie smartfon.

Do czego prowadzi miniaturyzacja?

Warto więc zastanowić się, dokąd prowadzi powszechna miniaturyzacja w projektowaniu urządzeń elektronicznych; smartfonów, laptopów czy chociażby dysków przenośnych. Rodzi się kilka pytań – czy miniaturyzacja ma swoje granice? Czy wszystkie urządzenia mogą zostać poddane miniaturyzacji? Po co w ogóle miniaturyzować i jak to robić?

Tak jak każdy inny trend, nie tylko w technologii, tak i miniaturyzacja ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Do jej pozytywnych aspektó należy przede wszystkim fakt, że dzięki miniaturyzacji możemy po prostu osiągnąć więcej. Dzisiaj niemalże niespotykana jest pamięć przenośna o pojemności 128 megabajtów – zamiast niej można wykorzystywać pamięć 128-gigową, która posiada takie same, lub mniejsze, fizyczne wymiary.

System rezerwacji online dostępny jest na stronie Bookero.pl – dla małych i średnich firm

Tym, co w pewien sposób ogranicza miniaturyzację urządzeń, są ergonomia użytkowania i możliwości technologiczne. Nie sposób zmniejszyć wszystkiego do niewielkich rozmiarów; smartfony czy laptopy, aby były funkcjonalne i ergonomiczne, nie mogą być przecież za małe. Również nie wszystko da się osiągnąć – nawet jeżeli technologia w medycynie osiąga coraz lepsze wyniki, czego przykładami mogą być chociażby wszczepianie urządzeń do ciała pacjenta, by wspomóc pracę organizmu, czy operacje przeprowadzane z użyciem maksymalnie zminimalizowanych instrumentów. Należy podkreślić, że z drugiej strony miniaturyzacja może zwiększać poziom ergonomii – posłużyć może podany już przykład smartfona, który zastępuje i kumuluje w sobie wiele innych urządzeń z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Miniaturyzacja a osiągnięcia nauki

O ile miniaturyzacja urządzeń elektronicznych, które wykorzystujemy w naszym codziennym życiu, może być ograniczana przez ergonomię użytkowania, o tyle dla naukowców trend ten przynosi wiele korzyści. Warto w tym miejscu podkreślić, że dzięki zminiaturyzowaniu urządzeń służących do różnego rodzaju pomiarów naukowych, wystrzelenie satelity na orbitę czy wylądowanie łazikiem na Marsie daje o wiele więcej danych.

Można przypuszczać, że – o ile trend miniaturyzacji nadal się utrzyma, a nic nie stoi ku temu na przeszkodzie – dzięki miniaturyzacji będziemy mogli osiągnąć pod względem technologicznym znacznie więcej niż dotychczas. Wydaje się więc, że musimy jedynie poczekać, by zobaczyć, jak wiele zasług ma miniaturyzacja urządzeń.

dev@dinusiek.pl