HomeCiekaweJakie znaczenie ma paragon fiskalny?

Jakie znaczenie ma paragon fiskalny?

Jakie znaczenie ma paragon fiskalny?

Wystawianie i wydawanie paragonów fiskalnych jest jednym z obowiązków, który towarzyszy stosowaniu kasy bądź drukarki rejestrującej. Wspomniane dowody sprzedaży są także istotne z punktu widzenia konsumentów. A w najbliższym czasie szykuje się mała rewolucja w sposobie realizowania i odbierania paragonów fiskalnych.
Współcześnie przedsiębiorcy mogą wydawać swoim klientom różne dowody sprzedaży lub potwierdzenia zapłaty. Niemniej, to właśnie paragony fiskalne są uważane za wyjątkowo ważne dokumenty. Po pierwsze, potwierdzają one, że firma płaci należne podatki, a więc jest uczciwa oraz rzetelna. Po drugie, paragony fiskalne stanowią często podstawę do skorzystania z prawa do zwrotu produktu lub reklamacji towaru bądź usługi.

Urządzenia służące do wystawiania paragonów

Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami, paragony fiskalne można wystawiać wyłącznie przy zastosowaniu kas oraz drukarek rejestrujących. Co więcej, muszą to być urządzenia, które zostały wcześniej zafiskalizowane przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami oraz zgłoszone do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Innymi słowy, jeżeli przedsiębiorca chce wydawać swoim klientom paragony fiskalne, musi nie tylko zainwestować w odpowiednią technologię sprzedaży, ale też dopilnować kilku bardzo ważnych formalności. Instalacja urządzenia, którą wykonuje zazwyczaj dystrybutor kas fiskalnych, jest po prostu niezbędna do prawidłowego prowadzenia ewidencji.

Różne rodzaje dowodów sprzedaży

Kasy fiskalne do wystawiania paragonów – tak często w skrócie określa się urządzenia rejestrujące, które można spotkać w różnych firmach. Niemniej, w wielu przedsiębiorstwach występują też inne rozwiązania technologiczne, np. terminale płatnicze czy drukarki zamówień. Czy wspomniane urządzenia pozwalają na wystawianie paragonów fiskalnych? Zdecydowanie nie! A można się o tym przekonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy porównać dokumenty, które są emitowane przez wspomniane urządzenia elektroniczne.
Na paragonie fiskalnym, wystawionym przez kasę lub drukarkę rejestrującą, muszą się znaleźć konkretne informacje. Będą to m.in. NIP podatnika, nazwa firmy i jej adres, numer unikatowy urządzenia, logo fiskalne czy centralnie umieszczony napis „Paragon Fiskalny”. Całą listę niezbędnych informacji można znaleźć w odpowiednim Rozporządzeniu Ministra Finansów. I warto zapamiętać, że zarówno wydruk z terminala płatniczego, jak i zwykły rachunek, nigdy nie zastąpią paragonu fiskalnego.

E-dokumenty fiskalne od 2018 roku

Cyfryzację danych można dziś dostrzec w wielu obszarach funkcjonowania państwa – także tych związanych z gospodarką. A będzie to jeszcze bardziej widoczne w momencie, w którym w Polsce zostanie ustanowiony system fiskalizacji online. Wspomniane rozwiązanie prawne i technologiczne zdecydowanie zmodernizuje krajowy obrót gospodarczy. I pomogą w tym m.in. e-paragony.
Wprowadzenie dokumentów fiskalnych, posiadających elektroniczną formę, jest jednym z głównych założeń systemu kas online. Należy jednak podkreślić, że tego typu dowody sprzedaży będzie można realizować jedynie przy użyciu nowych urządzeń rejestrujących. Co więcej, e-paragony z kas online mają być udostępniane klientom za pośrednictwem specjalnego systemu dystrybucji. Dzięki temu konsumencie nie będą musieli się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych.

dev@dinusiek.pl