HomeCiekaweKarmy specjalistyczne – czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

Karmy specjalistyczne – czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

Karmy specjalistyczne – czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

Zdecydowana większość z nas doskonale zna powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Niemniej jednak należy również zwrócić uwagę na fakt, iż jedzenie wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – zarówno ludzkiego, jak i zwierzęcego. Nic zatem dziwnego, iż w przypadku choroby lekarze niejednokrotnie zalecają swoim pacjentom przejście na dietę opracowaną z myślą o danej dolegliwości. Podobny sposób wspomagania procesu leczenia wdrażany jest również w przypadku zwierząt.
 

Czym są karmy specjalistyczne?

Karmy specjalistyczne znane również jako karmy weterynaryjne dla zwierząt, to nic innego, jak tylko produkty opracowane z myślą o zaspokojeniu zapotrzebowania energetycznego, które uległo zmianie na skutek stanu chorobowego. Mówiąc wprost, karmy specjalistyczne to nic innego, jak tylko pokarm, który powinien być podawany w momencie wystąpienia konkretnej dolegliwości. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ to właśnie optymalne żywienie znacząco wspomaga proces walki z chorobą.
 

Kiedy stosować karmę specjalistyczną?

Jak zapewne łatwo się domyślić, wskazaniem do stosowania danej karmy specjalistycznej jest wystąpienie stanu chorobowego u zwierzęcia. I chociaż w teorii wydaje się to proste, w praktyce nierzadko zdarza się, że właściciele czworonogów decydują się podawać karmę specjalistyczną kierowani swoimi podejrzeniami dotyczącymi wystąpienia danej dolegliwości, która jednakże nie została potwierdzona przez lekarza weterynarii. Czy wobec tego możemy traktować karmy specjalistyczne na zasadzie profilaktyki, która nie wymaga konsultacji ze specjalistą? W żadnym wypadku. Jak się bowiem okazuje, stosowanie tego rodzaju karm bez zgody weterynarza może zaowocować różnego rodzaju dolegliwościami, a tym samym wpłynąć negatywnie na stan zdrowia zwierzęcia.
 
Podsumowując; karmy specjalistyczne są w stanie znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia chorego zwierzęcia. Niemniej jednak nie mogą być one podawane bez konsultacji z lekarzem oraz postawieniem diagnozy potwierdzonej diagnostyką.
 

dev@dinusiek.pl