HomeCiekaweKraków językami obcymi stoi

Kraków językami obcymi stoi

Kraków językami obcymi stoi

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy znajomość obcych języków przydaje się na co dzień, rozwieje w sobie te wątpliwości po jednej tylko wizycie w Krakowie. Dlaczego? Wystarczy przejść się najczęściej uczęszczanymi uliczkami i miejscami miasta, by przekonać się, że nierzadko to język polski jest w mniejszości .Dominuje oczywiście angielski, ale nie tylko. Ma to także związek z wielokulturowymi gośćmi, którzy najeżdżają Kraków każdego roku. Wystarczy zresztą spojrzeć na programy studiów językowych krakowskich uczelni i połączyć to z ofertą profesjonalnych, ale komercyjnych szkół językowych. Już po tym widać wyraźnie, że Kraków, jako miasto, językami obcymi stoi.

Komunikacja językowa

Duże miasto samo z siebie stwarza liczne komunikacyjne potrzeby, i mówimy tu o komunikacji międzyludzkiej. Zwykłe rozmowy, częstsze kontakty bezpośrednie, a poza tym wiele spotkań biznesowych. Na każdym tym polu w Krakowie powstają nowe wyzwania językowe, i każdemu z tych wyzwań krakowskie szkoły językowe muszą sprostać. I tak się dzieje. W praktyce wszystkie krakowskie szkoły językowe mają do zaoferowania program kursu językowego dla biznesmenów i osób pracujących np. w korporacjach, gdzie często głównym językiem komunikacyjnym jest np. język angielski, najszerzej reprezentowany w krakowskich placówkach. Ale nie tylko, bo zdarzają się pojedyncze kursy językowe „nieangielskie”, a – dla przykładu – czeskie czy hiszpańskie. Rozwój firm i instytucji, w których głównym językiem będzie jeszcze inny, z pewnością skłonią właścicieli placówek językowych do otwierania coraz to nowszych i ciekawych kursów. Ponieważ czy to na gruncie prywatnym, czy zawodowym, wszystko tak naprawdę zaczyna się od rozmowy i pierwszego wrażenia – oba możemy „załatwić” za jednym zamachem, imponując podczas rozmowy znajomością mowy obcej.

Komunikacja specjalistyczna

Krakowskie językowe kursy specjalistyczne, jakie znajdziemy w większości lokalnych szkół językowych, mają otwarty charakter, i bogaty program. Wiele osób uważa, że taki żargon automatycznie nobilituje do grupy elitarnej, a tymczasem to raczej chęć odbycia takiego kursu, i ewentualne potrzeby zawodowe, powodują, że zyskują one coraz liczniejszą grupę słuchaczy i są przez nich traktowane inaczej, niż zwykłe kursy. W przypadku komunikacji specjalistycznej krakowskie szkoły językowe także skupiają się na języku angielskim, ale oferta w innych językach, choć rzadka, jest także dostępna. WWW… wyszukiwarki sieciowe z pewnością będą tu pomocne.
Warto jednak od razu zadać sobie pytanie o zasadność robienia takiego kursu, albowiem jest on zwyczajowo nieco droższy od tradycyjnego, a może się nam okazać nieszczególnie przydatny.

Komunikacja bezpośrednia

Decydując się na kursy w jednej z krakowskich szkół językowych warto od razu zastanowić się, jaka forma komunikacji nam najbardziej odpowiada: większe, kilkunastoosobowe grupy, a może mniejsze, 5-6-osobowe grono? Zajęcia w formie indywidualnych lektoratów, z dojazdem, a może w formie e-learningu? Każda forma nauki jest dobra, i podobnie skuteczna. Reszta leży już w naszych rękach.
Więcej: https://langzie.pl/blog/szkola-jezykowa-krakow

dev@dinusiek.pl