HomeDom i WnętrzeKrzesło jako dzieło sztuki

Krzesło jako dzieło sztuki

Krzesło jako dzieło sztuki

Krzesło może być dziełem sztuki. Pomyślmy o nim przez chwilę nieco inaczej niż zwykle, a odkryjemy historię i specyfikę tego zwykłego mebla. W tym roku mija sto lat od zaprojektowania słynnego krzesła czerwono-niebieskiego składającego się z 17 elementów. A krzesło to wygląda jakby wymyślono je dziś! Można powiedzieć, że G.T. Rietveld wyprzedził swoje czasy, i to jak bardzo!

Krzesło Rietvelda

Ten holenderski architekt i projektant mebli pracował w stolarni ojca i zajmował się produkcją mebli. Znał materiały i przedmioty, które z nich powstawały. Pragnął je udoskonalać. Idealne krzesło czerwono-niebieskie stało się znakiem rozpoznawczym Rietvelda.

Minimalizm i konstruktywizm

Jak bardzo Rietveld był nowatorski w swoim myśleniu o meblach, przekonamy się patrząc na nasze krzesła w domu i krzesła ogrodowe. Rietveld wywarł wpływ nie tylko na minimalistów i konstruktywistów swoich czasów, ale także na nasze współczesne otoczenie.

Słynne krzesło czerwono-niebieskie

Rietveld uważał, że szkielet krzesła buduje przestrzeń. Kolory podstawowe i kontrastujące każą zapomnieć o materiale i podkreślają konstrukcję. Jak bardzo przypomina nam to współczesne krzesła ogrodowe albo leżaki! Minimalizm w naszych ogrodach ma już ponad sto lat. Holenderski architekt i współcześni designerzy zgadzają się w podstawowej kwestii – mniej znaczy lepiej.

Naśladowanie

Rietveld rozdawał chętnie rysunki techniczne. Namawiał do naśladowania. Jego projekty powielane są do dziś. Wystarczy przyjrzeć się, krzesłom, które mamy w domach i ogrodach, żeby odnaleźć tam koncepcje Holendra.

Geometria i prosta

Matematyka i geometria. Układ kartezjański z przedłużeniem linii w nieskończoność. W ten oto sposób Rietveld osiągnął perfekcyjnie zbudowane krzesło. Wprowadził rozwiązania wzięte z architektury. Studiował sposoby siedzenia i ułożenia ludzkiego ciała. Inspirował się tradycyjnymi siedziskami afrykańskimi i japońskimi. Stworzył przedmiot doskonały.

dev@dinusiek.pl