HomeDom i WnętrzeKuchenne kłopoty, czyli zatkany zlewozmywak

Kuchenne kłopoty, czyli zatkany zlewozmywak

Kuchenne kłopoty, czyli zatkany zlewozmywak

Chyba niewiele jest na świecie pasjonatów zmywania naczyń. Szorowanie przypalonych garnków, brudnych talerzy i kubków z zaciekami po herbacie nie należy do najprzyjemniejszych czynności i z pewnością nie jest wymarzonym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Zwłaszcza jeżeli resztki jedzenia utworzą zator i za żadne skarby nie zechcą zniknąć w odmętach kanalizacji, sprawiając że zlew napełnia się po brzegi brudną wodą. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Pierwsza pomoc

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gospodarstwa domowego jest stary dobry przepychacz, czyli zwykły kijek z gumową końcówką w kształcie kielicha. Przepychacz powinien wystarczyć do udrożnienia odpływu i przepchania zalegających resztek w głąb kanalizacji, aby woda mogła spokojnie spłynąć ze zlewu. Przyłóż gumowy kielich do odpływu i intensywnie naciśnij kilka razy, aby w rurze wytworzyło się ciśnienie, dzięki któremu odpadki popłyną dalej. Jednak w przypadku większego zatoru takie rozwiązanie może okazać się tylko tymczasowe, ponieważ nieczystości mogą zatrzymać się ponownie w głębi rury i prędzej czy później problem powróci. Dlatego możesz spróbować jeszcze drugiej metody z zastosowaniem przepychacza: zamiast wpompowywać odpadki w głąb kanalizacji, wydobądź je z powrotem do zlewu.

Czyszczenie syfonu

Syfon, w którym zatrzymuje się część wody, jest naturalną barierą powstrzymującą niemiłe zapachy z kanalizacji przed wydostawaniem się przez odpływ zlewu do mieszkania. Jednak oprócz wody mogą się tam zatrzymać resztki. Dlatego skuteczną metodą jest również odkręcenie syfonu wyciągnięcie odpadków ręcznie. W przypadku nowoczesnych, plastikowych syfonów taka operacja nie powinna nastręczać trudności. Nie zapomnij tylko o podstawieniu miski lub wiaderka pod zlew, zanim zabierzesz się do odkręcania. Jeżeli zaś mamy do czynienia ze starym, żeliwnym syfonem, warto skorzystać z pomocy hydraulika – kontakt do najbliższego pogotowia można znaleźć np. na https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-katowice/. Żeliwne rury o wiele szybciej się zapychają, ponieważ łatwiej przywierają do nich osady. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej od razu wymienić je na bardziej nowoczesne, które pozwolą nam uniknąć problemów w przyszłości.

Udrażnianie chemiczne

Jeżeli nie masz ochoty na bezpośredni kontakt z odpadkami zalegającymi w odpływie czy w syfonie, możesz spróbować zlikwidować je przy pomocy środków chemicznych. Z produktami w granulkach czy proszkach trzeba jednak uważać, ponieważ mogą osadzać się na ściankach rur i przysporzyć ci znacznie większych problemów. Alternatywą dla gotowych chemicznych udrażnia czy jest roztwór domowej roboty. Należy po prostu wymieszać ocet z sodą oczyszczoną w wyrównanych proporcjach i wlać do odpływu. Taki sposób jest o wiele bardziej ekologiczny i skutecznie usuwa zanieczyszczenia i przykre zapachy z rur. Jednak najlepiej jest stosować go profilaktycznie, zanim rury zatkają się na dobre.

dev@dinusiek.pl