HomeZdrowie i UrodaKwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe

Jak układać swoją dietę?
Każdego dnia obiecujesz sobie, że od jutra zaczniesz się zdrowo odżywiać. W końcu udaje się – postanawiasz rozpisać dietę na najbliższy tydzień i nagle stajesz przed trudnym pytaniem – co właściwie powinno się znaleźć w mojej diecie? Jak ją skomponować, żeby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników?
Wczytaj się w szczegóły!

 1. Czym są kwasy tłuszczowe?
 2. Jak komponować zdrowe posiłki?
 3. Gdzie znaleźć ciekawe inspiracje?

3 WAŻNE PYTANIA, KTÓRE ZAMIENIAMY W KONKRETNE ODPOWIEDZI

NEWSY Z KWASÓW WZIĘTE
Włącz ZDROWĄ ciekawość

 1. Czy wiesz, że…
 • Według najnowszej Piramidy Żywności, naukowcy jako podstawowy warunek zachowania zdrowia wskazują regularną aktywność fizyczną?

Właśnie dlatego sport i ruch zostały umieszczone jako podstawa całej piramidy.

 1. Czy wiesz, że…
 • Im częściej jesz, tym więcej chudniesz?

Przyzwyczajasz organizm do regularnej podaży energii, dzięki czemu nie musi on jej kumulować, a tym samym nie odkłada się zbędna tkanka tłuszczowa.

 1. Czy wiesz, że…
 • Całkowite wyłączenie tłuszczów z diety jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia?

Bez udziału tłuszczów pewne grupy witamin nie zostają przyswojone, a gruczoły nie są w stanie wytworzyć większości hormonów.

Kwasy tłuszczowe w diecie

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz utrzymania zdrowia, potrzebujesz nie tylko białka i węglowodanów, ale również – tłuszczów. To właśnie dzięki tłuszczom witaminy A, D, E i K mogą się wchłonąć, a gruczoły – wyprodukować niezbędne hormony. Tłuszcze wspierają pracę mózgu, układ odpornościowy, są budulcem komórek oraz – źródłem energii.

Zdrowe posiłki

Jak je komponować?
Doskonale wiesz, że popularna głodówka nie jest dietą, która pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy oraz cieszyć się pełnią zdrowia. Nieregularne posiłki i produkty o niskiej wartości odżywczej sprawiają, że organizm zaczyna kumulować tłuszcz, co w efekcie prowadzi do tycia i złego samopoczucia.
Zobacz na co powinieneś zwracać uwagę układając swoje posiłki:

 • Jedz warzywa i owoce przynajmniej 5 razy dziennie – zwłaszcza te o zielonych liściach. Proporcja powinna wynosić 3 / 4 warzyw i 1 / 4 owoców; warzywa powinny stanowić ponad połowę przyjmowanych pokarmów w ciągu całego dnia;
 • włącz produkty pełnoziarniste – kasze, makarony oraz pieczywo – są one bogatym źródłem węglowodanów, składników mineralnych oraz błonnika; nasiona i pestki to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych;
 • najlepszym źródłem białka i kwasów omega 3 są tłuste ryby, owoce morza oraz algi;
 • dobre źródła tłuszczy to również oliwa z oliwek, awokado i orzechy;
 • spożywaj mięso jednak nie więcej niż 0,5 kg tygodniowo;
 • unikaj soli i cukru.

Ważną kwestią jest odpowiednia dawka ruchu (obecnie na samym dole piramidy żywienia – czyli traktowana jest jaka podstawa racjonalnego żywienia) oraz picie wody mineralnej.

Pomysły na dania

Gdzie szukać inspiracji?
Jeśli pomimo znajomości zasad  prawidłowego żywienia wciąż masz trudności ze skomponowaniem posiłków, warto poszukać inspiracji w internecie. Wielu trenerów personalnych oraz dietetyków prowadzi swoje blogi, podpowiadając czytelnikom jak połączyć dietę z odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi.
Jeśli proponowane diety zawierają warzywa, owoce, zboża, ryby oraz sporadycznie mięso, a Ty nie borykasz się z problemami zdrowotnymi i regularnie uprawiasz sport – śmiało korzystaj z różnorodnych przepisów i baw się w kuchni.
Źródło: https://www.natural.pl/news/kwasy-tluszczowe-omega/

dev@dinusiek.pl