HomeDom i WnętrzeŁóżka z litego drewna – co warto o nich wiedzieć?

Łóżka z litego drewna – co warto o nich wiedzieć?

Łóżka z litego drewna – co warto o nich wiedzieć?

Lite drewno jest materiałem cenionym od wielu lat – stanowi ono materiał budulcowy nie tylko w przypadku mebli drewnianych, ale i stolarki okiennej czy nawet klasycznego budownictwa. Zanim jednak drewno trafi do pracowni stolarskich musi przejść długą drogę. Jak jest przygotowywane do obróbki?
W Polsce najpopularniejszymi gatunkami drzew, z których pozyskiwane jest lite drewno są buki, sosny i dęby. Oczywiście na życzenie klienta możliwe jest skorzystanie również z takich gatunków jak świerki czy klony, jednak drewno takie jest znacznie droższe, a czas wykonania może być wydłużony. W krajach takich jak kanada popularne są przede wszystkim sosny, mają one jednak inny odcień niż nasze polskie gatunki.
Bele drewniane są starannie selekcjonowane – odrzucane są te posiadające skazy i sęki. Kolejno bele są transportowane do magazynów, gdzie będą przez kilka tygodni poddawane procesom suszenia. Dopiero po dokładnym wysuszeniu mogą one trafić na stoły stolarskie. Po ukończeniu prac stolarskich wielu specjalistów stosuje bejce i lakiery. Zadaniem bejcy jest zabezpieczenie powierzchni drewna i subtelna zmiana jego koloru. W przypadku lakierów ich zadaniem jest zamknięcie dostępu do wnętrza struktury drewna, jak i nabłyszczenie powierzchni.

Do czego wykorzystywane jest lite drewno?

Lite drewno wykorzystywane jest przede wszystkim na łóżka z drewna – stanowią one jeden z najczęściej kupowanych produktów w sklepach meblowych. Drewniane łóżka cenione są ze względu na swoją odporność na uszkodzenia, ścieranie, wnikanie brudu. Na bardzo długo zachowują one swój piękny, elegancki wygląd. Tego rodzaju meble są cenione przede wszystkim w domach, ale i pensjonatach, hotelach.
Drewno lite wykorzystywane jest również do tworzenia eleganckich regałów, komód, szaf.

Artykuł powstał we wsółpracy z https://notodo.pl

dev@dinusiek.pl