HomeZdrowie i UrodaNajlepsze leki i metody na ból gardła

Najlepsze leki i metody na ból gardła

Najlepsze leki i metody na ból gardła

Ciągłe zmiany pogody i wahania temperatur to idealne warunki dla bakterii. Rozwijają się, trafiają one do ludzkich organizmów, wywołując różne choroby, zazwyczaj objawiające się bólem gardła. Jak go można szybko pokonać?

Najskuteczniejsze preparaty ziołowe

W aptekach coraz częściej znaleźć można ziołowe tabletki do ssania na gardło. Nieraz są one bardzo skuteczne, ale wolno je stosować wyłącznie przez kilka dni. Jeżeli po tym czasie objaw choroby nie minie, lek należy odstawić i zgłosić się do lekarza.
Skład tabletek ziołowych zwykle jest dość podobny. Zawierają one przeważnie m.in. liście szałwii, tymianek, cynk, kwiat dziewanny, aloes, wyciąg z porostu islandzkiego bądź czarny bez. To bezpieczne rośliny o drogocennych właściwościach.
Ziołowe preparaty nie pomogą jednak przy ostrzejszych stadiach bólu gardła. Zaleca się je stosować np. nauczycielom, którzy na co dzień nadwyrężają swoje struny głosowe.

Sprawdzone metody domowe

Niektórzy ludzie z własnej woli nie chcą korzystać z tabletek do ssania na gardło, woląc stosować domowe metody leczenia bólu gardła. Które z nich są najskuteczniejsze?
Doskonałym działaniem wykazują się rozmaite płukanki. Można je przygotować z wody i zwykłej soli kuchennej albo z kilku gatunków roślin – szałwii bądź rumianku. Później wystarczy kilka razy dziennie płukać nimi jamę ustną.
Ból gardła może być też wynikiem przebywania w przesuszonych pomieszczeniach. By je nawilżyć, wystarczy umieścić na ich grzejnikach zwilżone ręczniki.

Różne leki z apteki

Nie tylko tabletki do ssania na gardło są obecnie dostępne w aptekach. Preparaty leczące gardło dostępne są w bardzo wielu formach.
Dla dzieci koncerny farmaceutyczne przygotowały pyszne i kolorowe lizaki oraz cukierki. Maluchy bardzo chętnie po nie sięgną, przy okazji mogąc rozprawić się z poważnym objawem anginy czy przeziębienia.
Dobrym wyborem będą również ziołowe syropy. Nawilżają one błonę śluzową gardła, delikatnie ją powlekając i minimalizując tym sposobem większość dolegliwości bólowych.

Środki na receptę

Czasem jednak i te reklamowane przez samych klientów tabletki do ssania na gardło nie działają w stu procentach. Należy wtedy zastosować środki na receptę.
Może je przepisać wyłącznie lekarz, wcześniej badając dokładnie swojego pacjenta.
Jeżeli przepisane przez lekarza środki należą do grupy antybiotyków, warto przyjmować wraz z nimi preparaty osłonowe. Chronią one cały organizm.
Artykuł powstał we współpracy z Gardimax

dev@dinusiek.pl