HomeZdrowie i UrodaNiepokojące objawy ciąży, na które powinnaś zwrócić uwagę

Niepokojące objawy ciąży, na które powinnaś zwrócić uwagę

Niepokojące objawy ciąży, na które powinnaś zwrócić uwagę

Ciąża jest pięknym czasem w życiu kobiety. Świadomość, że rozwija się w niej ukochane dziecko potrafi dodać skrzydeł i wynagrodzić wszelkie niedogodności. W okresie tym należy szczególnie dbać o siebie i swój organizm oraz analizować wszelkie sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Prawidłowo rozwijająca się ciąża jest bardzo ważna zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dlatego jeśli zauważymy cokolwiek, co nie odpowiada typowym objawom ciąży to kobieta powinna jak najszybciej zaalarmować lekarza.

Typowe objawy ciąży

Dolegliwości, które w ciąży mają prawo się zdarzyć, nie powinny budzić niepokoju. Dotyczy to między innymi mdłości, zwiększonego apetytu, bólu piersi czy też częstego chodzenia do toalety w celu wypróżnienia pęcherza. W późniejszym etapie ciąży nie będą kobietom obce również bóle pleców czy też zgaga bądź hemoroidy.

Zwróć uwagę na to!

Objawy, które powinny nas zaniepokoić to wszystko czego nie przewiduje normalny przebieg zdrowej ciąży. Na co zatem zwrócić największą uwagę i w jakiej sytuacji udać się do lekarza?

Krwawienie z pochwy

Poza lekkimi krwawieniami w pierwszym trymestrze, które zdarzać się mogą w czasie, w którym normalnie pojawiłaby się miesiączka, ciąża nie przewiduje wycieków krwi. Jeśli takowe się pojawią to może oznaczać różne komplikacje. Jeśli krwawieniu towarzyszy ból brzucha to powinno zostać wezwane pogotowie, szczególnie we wczesnym etapie ciąży, gdyż grozi to poronieniem.

Silne bóle brzucha

W przypadku delikatnego dyskomfortu, który w dodatku dość szybko przechodzi, nie musimy od razu biec do lekarza. Może on być spowodowany bowiem rozciąganiem wiązadeł. Są jednak w ciąży takie bóle, które powinny być zdiagnozowane jak najszybciej przez specjalistę. Wezwij zatem pogotowie, jeśli poczujesz skurcze, ból łącznie ze stwardnieniem macicy, bóle w okolicach wątroby bądź ostre dolegliwości bólowe po jednej bądź dwóch stronach macicy.

Zbyt duże opuchlizny

Podczas ciąży, po wysiłku mogą puchnąć ręce bądź nogi. Jeśli jednak po chwili to ustępuje, wtedy nie ma powodów do niepokoju. Gorzej w przypadku, kiedy opuchlizna pojawia się również na twarzy i innych miejscach, bądź towarzyszy jej wysokie ciśnienie albo nie schodzi mimo odpoczynku i przykładania zimnych okładów. Jeżeli oprócz obrzęków zaczynasz zbyt szybko przybierać na wadze – to może oznaczać zatrucie ciążowe. Natomiast jeśli spuchnie Ci noga i dodatkowo miejsce to jest gorące oraz boli – takie objawy towarzyszą zapaleniu żył głębokich.

Wyciek płynu z pochwy

Lekkie upławy w ciąży są jak najbardziej niegroźne. Jeśli jednak poczujemy ich większą ilość, majtki są wilgotne od płynów a my czujemy dyskomfort – lepiej zgłosić się do lekarza. Może to oznaczać nieszczelność pęcherza płodowego, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla dziecka, ponieważ już nie jest chronione.

Dziecko się nie rusza

Każda mama między szesnastym a dwudziestym tygodniem powinna zacząć odczuwać ruchy płodu. Jeśli po 20 tygodniu ich nie czujesz – zgłoś się do lekarza. W późniejszych tygodniach ruchy są odczuwalne mocniej i częściej, dlatego jeśli dziecko nie rusza się przez dłużej niż parę godzin albo zmienia czas swojej największej aktywności (zamiast szaleć rano to rusza się gwałtowniej wieczorem albo na odwrót) to należy udać się na badanie KTG, najlepiej jak najszybciej.
Każda kobieta, która nosi w sobie nowe życie, powinna dbać zarówno o siebie jak i o dziecko. Zdrowe odżywianie oraz uważanie na siebie są bardzo ważne podczas tych dziewięciu miesięcy, aby i matka, i dziecko przeżyli okres ciąży w spokoju. Każdy niepokojący objaw należy zgłosić lekarzom, lepiej bowiem być odrobinę nadgorliwym niż zaniedbać coś i narazić siebie albo dziecko na poważne konsekwencje.
Informacje o ciąży, rozwoju dziecka, opieki nad nim czy samym macierzyństwie znajdziesz na: http://rodzicem.pl.
 

dev@dinusiek.pl