HomeTechnologiaNowoczesne dachy z blachy

Nowoczesne dachy z blachy

Nowoczesne dachy z blachy

Nowoczesna architektura doskonale komponuje się z wykończeniem w postaci blaszanego dachu. Wprawdzie na pokrycie można stosować również blachę płaską, jednak to trapezowa nadaje charakteru i dopełnia kształt bryły budynku. Odpowiednio dobrana staje się nieodłączną częścią projektu.

Gdzie stosować

Blacha trapezowa nie najlepiej sprawdza się przy klasycznym lub zabytkowym budownictwie. W takim przypadku lepiej skorzystać z blachodachówek lub innych, bardziej tradycyjnych rodzajów pokryć. Wyglądają one o wiele korzystniej w takim otoczeniu.
Doskonałym polem do wykorzystania blachy trapezowej są za to dachy wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych i handlowych. Nie bez znaczenia pozostaje tu również lekkość tego materiału i jego wytrzymałość.
Tego rodzaju pokrycie dobrze sprawdza się również w przypadku domów mieszkalnych. Oczywiście w takim przypadku konieczne jest bardzo indywidualne podejście i dostosowanie wyboru pokrycia dachowego do najbardziej szczegółowych wymagań projektu.

Dostosowanie do potrzeb

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych blach profilowanych, tak również w przypadku blachy trapezowej spotykamy pewne ograniczenia, związane z wielkością arkusza i jego kształtu. Na dodatek musimy wybrać wysokość wytłoczeń, ponieważ to ona stanowią o wytrzymałości, a co za tym idzie często również przeznaczeniu tego rodzaju pokrycia dachowego.
Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blachy. Bez problemu dobierzemy potrzebną nam grubość, wielkość arkusza, wysokość wytłoczeń czy też strukturę powierzchni ochronnej. Duża możliwość wyboru pozwala na dokładne dopasowanie kupowanego pokrycia do naszych potrzeb.

Nowoczesne wzornictwo

Choć z pozoru tego rodzaju pokrycia są bardzo proste – mamy tu do czynienie po prostu z uformowanymi w formie trapezu profilami, układającymi się w arkusz blachy. Jednak odpowiednie wykorzystanie takiego wzornictwa już na etapie projektu, może przynieść ciekawe rozwiązanie wizualne.
Architekci od dawna wykorzystują blachy trapezowe jako element pokryć dachowych w tworzonych przez siebie projektach. Jest to więc doskonała rekomendacja dla tego materiału.
Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

dev@dinusiek.pl