HomeTurystykaO butach rowerowych SPD w skrócie.

O butach rowerowych SPD w skrócie.

O butach rowerowych SPD w skrócie.

Buty rowerowe to jeden z ważniejszych elementów ubioru kolarza. Aby cieszyć się jazdą musimy mieć wygodny strój. O ile wybór kasku czy kombinezonu nie jest ciężki, to kupno butów jest bardziej skomplikowaną sprawą. Wybierając wśród wielu modeli i różnych systemów łatwo się pogubić. Jednak warto przemyśleć zakup butów rowerowych SPD.

System zatrzaskowy, czyli efektywna jazda.

Buty rowerowe SPD są stworzone właśnie do systemów zatrzaskowych. W podeszwie buta znajdziemy specjalny tłok, który wpinamy w pedał. Dzięki temu but bezpiecznie się trzyma, a wbudowany w system luz, zapewnia możliwość delikatnego przesuwania stopy w poziomie.

Ten system zapewnia także efektywne przeniesienie energii kolarza na pedały, dzięki czemu możemy prościej, szybciej jechać. Jest to system, przez który poniekąd mniej będziemy męczyć nasze nogi.

W razie potrzeby także możemy wypiąć buty. Zazwyczaj jest to dość łatwe i szybkie. Wystarczy przekręcić nogę w któryś bok, tak aby zatrzask się zwolnił. Dzięki temu dość szybko możemy zejść z roweru, mimo początkowego przypięcia się do niego.

Czy warto wydać pieniądze na system SPD?

Tak, nawet jeżeli jeździmy amatorsko. Dzięki butom rowerowym SPD, poza efektywnością, wzrośnie także komfort jazdy. Z wpiętymi butami w pedały zyskamy dużo większą kontrolę nad rowerem. Poniekąd staniemy się jednością.

Dodatkowo rynek obecnie oferuje dość spory wybór butów rowerowych SPD i to w niewygórowanej cenie. Możemy wybierać wśród twardych i tych bardziej miękkich podeszew, bardziej lub mniej przewiewnych materiałów i wśród różnych typów zapięć. Dzięki temu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Do miasta i trekkingu warto wybrać te wygodne, dość miękkie i szybko wypinające się, tak abyśmy łatwo mogli zsiąść z roweru i skoczyć, na przykład, do sklepu. Na szosę lepsze będą twardsze i bardziej przewiewne, a w teren lepiej wybrać te bardziej miękkie, tak abyśmy mogli przejść odcinki, których nie da się przejechać.

Jak dbać o buty rowerowe SPD?

Cały system trzeba oczywiście czyścić. Gwarantuje to dobre wpinanie i wypinanie butów. Należy również pamiętać, że przy trudnościach z działaniem systemu zatrzaskowego, konieczna może być wymiana niektórych części.

Buty rowerowe SPD są zwykle bardzo delikatne. Tak więc przy zmoczeniu ich, należy suszyć wkładkę i resztę buta oddzielnie oraz na pewno nie kłaść ich na gorący grzejnik. Może to skrócić żywotność butów, a nawet spowodować rozklejenie się łączeń.

Przy odpowiednim dbaniu o sprzęt, powinien nam on posłużyć kilka lat. Jednak wszystko oczywiście zależy od częstości używania roweru z butami SPD. Warto jednak dbać o nie jak najlepiej, aby jak najdłużej cieszyć się całym systemem, bez potrzeby wydawania kolejnych pieniędzy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd.

dev@dinusiek.pl

https://nederland-oeso.org https://sitenegaar.com https://multi-mac.pl