Oświetlenie zaplanowane już w projekcie
Oświetlenie dopasowane do danego pomieszczenia to bardzo ważny element aranżacji przestrzeni czy to domowej, czy tej przeznaczonej do pracy. Częstym błędem osób niemających doświadczenia w wyposażaniu wnętrz jest zostawianie kwestii oświetlenia na sam koniec meblowania domu bądź biura. Tymczasem jego rozmieszczeniu uwagę należy poświęcić już na etapie projektowania danej przestrzeni. Dzięki tego rodzaju aranżacyjnej zapobiegliwości, oświetlenie będzie miało szansę jeszcze lepiej wypełnić swoją rolę.
Rozmieszczenie kontaktów
To prawda, że są przedłużacze, a lampę wolnostojącą zawsze można przesunąć, jeżeli jej kabel okaże się zbyt krótki. Czy jednak rzeczywiście jest to dobry pomysł? Dopasowywanie ustawienia źródeł światła do tego, jak rozmieszczone są kontakty? Taka taktyka raczej się nie sprawdza, zwłaszcza jeżeli komuś zależy na funkcjonalnym zaaranżowaniu wnętrza, przystosowanego do swobodnego poruszania się użytkowników i wypełniania konkretnych zadań. Dlatego o rozmieszczeniu źródeł światła, a co za tym idzie kontaktów i włączników, najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu czy wykańczania mieszkania. Wówczas bez problemu przygotuje się dane wnętrze do wygodnego rozstawienia lamp i lampek. Pewnych przygotować wymaga również oświetlenie górne. Zwłaszcza jeżeli będą się na nie składać liczne elementy. Tradycyjne żyrandole coraz częściej zastępowane są bardziej fantazyjnymi projektami. Jeżeli ktoś zamierza z nich skorzystać, to naprawdę warto zaplanować to wcześniej i zadbać o odpowiednie podłączenia elektryczne.
Sprawdź źródła światła dostępne w sklepie E-klosz.pl – plafony sufitowe, żyrandole, kinkiety i wiele innych!
Przeznaczenie danego pomieszczenia
Coraz powszechniejszą praktyką jest takie planowanie rozkładu domu czy mieszkania, aby domowa przestrzeń jak najlepiej odpowiadała potrzebom domowników. Ci ostatni zatem już podczas wstępnego projektowania zaznaczają przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Znając zadania, jakie będą tam realizowane, o wiele łatwiej dopasować także oświetlenie. Przykładowo w domowym biurze przyda się ostrzejsze, wyraziste światło. Poza oświetleniem górnym wskazana jest również lampa na biurku i ta stojąca obok fotela czy sofy. W sypialni światło może, a nawet powinno być bardziej stonowane i cieplejsze.
To samo dotyczy salonu, choć akurat w tym pomieszczeniu najrozsądniej postawić na wiele zróżnicowanych źródeł światła, zarówno tego górnego, jak punktowego. W kuchni najlepiej sprawdza się natomiast zestawienie oświetlenia ciepłego, na przykład nad stołem czy barkiem, oraz światła chłodnego nad blatem, na którym będą przygotowywane potrawy. Rozsądnie zatem odpowiednio wcześniej rozplanować układ poszczególnych pomieszczeń i zadbać o ich prawidłowe, sprzyjające zdrowiu, pracy i odpoczynkowi oświetlenie.
Parafrazując znane powiedzenie, przezorny jest dobrze oświetlony. Jeżeli źródłom światła w swoim domu czy biurze poświęci się odpowiednią ilość uwagi już podczas planowania rozkładu pomieszczeń, to potem te ostatnie będą służyć swoim użytkownikom o wiele lepiej. Staną się również bardziej atrakcyjne wizualnie, ponieważ dopasowane oświetlenie podkreśla zalety pomieszczenia.