HomeCiekawePolskie monety kolekcjonerskie

Polskie monety kolekcjonerskie

Polskie monety kolekcjonerskie

Monety kolekcjonerskie, czyli służące nie tylko jako środek płatniczy, mają w Polsce długą i bogatą historię. Te monety, które emitowane są obecnie są kontynuacją monet kolekcjonerskich z okresu PRLu. Dla numizmatyka jest to o tyle istotne, że daje pewną ciągłość zbiorów a tym samym zwiększa wartość całej kolekcji.

Kruszec i dodatki

Monety kolekcjonerskie są produkowane głównie ze szlachetnych kruszców, głównie złota i srebra. Dzięki temu są warte minimum tyle, ile kruszec, z którego są wykonane. Z reguły jednak dużo więcej. Często monety takie uatrakcyjnia się na wiele różnych sposobów. Mogą mieć różne kształty (nie tylko okrągłe). Mogą mieć dodatkowe materiały – bursztyn, szkło, drewno, inne metale. Część monet kolekcjonerskich jest kolorowana a niektóre mają także hologramy. W Polsce pierwszą monetą z niestandardowym dodatkiem była srebrna moneta Szlak Bursztynowy z kawałkiem bursztynu. Moneta do dziś cieszy się uznaniem numizmatyków a emitenci monet starają się coraz bardziej uatrakcyjnić ofertę. Wśród producentów monet kolekcjonerskich w Polsce największą estymą cieszy się Mennica Polska.

Monety okolicznościowe

Oprócz monet kolekcjonerskich na rynku są także monety okolicznościowe, czyli obiegowa, ale z nietypowym rewersem. Zależnie od serii upamiętniają one ważne wydarzenia, ludzi, polską przyrodę czy miasta. Można nimi płacić, ale z reguły mają wyższą (niekiedy wielokrotnie) wartość niż wskazuje na to ich nominał, dlatego z reguły znikają z rynku i trafiają do kolekcjonerów. Tam dopiero nabierają wartości. Skup monet okolicznościowych działa bardzo prężnie, choć tylko nieliczne osiągają bardzo wysokie ceny.

Wartość monet kolekcjonerskich

Wiele osób inwestuje w monety, zarówno obiegowe jak i kolekcjonerskie. Numizmatyka może być hobby, ale może być też traktowana jako inwestycja. Monety kolekcjonerskie z reguły zyskują na wartości – choćby z racji wzrostu wartości materiału, z którego są wykonane (złoto, srebro). Żeby wykorzystać monety jako inwestycję konieczna jest wiedza, której nabywa się z czasem. Są pewne wskazówki, które należy brać pod uwagę szacując wartość monet kolekcjonerskich: nakład, materiał, z którego jest wykonana, temat monety, długość serii, w której występuje, czy wreszcie stan monety. Oczywiście im niższy nakład, tym lepiej, im lepszy stan tym lepiej itd.
Jeśli nie ma się własnego doświadczania to można korzystać z zaufanych pośredników, punktów skupu i sprzedaży monet, wybierając tych działających od lat i mających dobrą opinię wśród kolekcjonerów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmą CointArt

dev@dinusiek.pl