HomeCiekawePoziom wiedzy w Internecie

Poziom wiedzy w Internecie

Poziom wiedzy w Internecie

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii dostęp do niego ma praktycznie każdy. Internet dla wielu osób stanowi okno na świat, które otwiera się z domowego zacisza, a kończy po drugiej stronie globu. Dowiedzieć się z niego można praktycznie wszystkiego: od szczegółowej wiedzy naukowej po porady, jak wykręcić stłuczoną żarówkę.

Portal z fachowymi poradami dla ciebie

Autorami różnego rodzaju poradników są nie tylko certyfikowani eksperci, ale też hobbyści i amatorzy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki, planujący dzielić się doświadczeniem z szerszym gronem. Sprawia to, że język, jakim się posługują jest prostszy i bardziej zrozumiały od fachowej terminologii, jakiej używają eksperci.
Choć poradnik internetowy to popularne źródło wiedzy, powinno się pamiętać o tym, że są to często informacje niepotwierdzone naukowo albo niesprawdzone doświadczalnie, ponieważ posługujący się nią ludzie nie mają możliwości jej zweryfikowania. Nie wydaje się to szczególnie kłopotliwe w przypadku przepisu kulinarnego czy opisu zasad wykonania dekoracji dla domu.

Wiedza z Internetu dotyczy również specjalistycznych obszarów

Prawo, medycyna czy kosmetyka, które to obarczone są większym ryzykiem w przypadku powoływania się na niesprawdzone źródła.
Sytuacja powoli zmienia się, ponieważ poradnik internetowy zaczyna być dochodowym źródłem finansowania specjalistów w danej dziedzinie. To interes, który musi posiadać swoją renomę, wiarygodność i jakość, przez co przekazywane przez niego informacje są pewniejsze i ciekawsze od przypadkowych wpisów, dotyczących tego samego zagadnienia.
Jednocześnie jednak wiedza z Internetu wciąż pochłaniana jest bezkrytycznie bądź z wykorzystaniem potocznych metod weryfikacji informacji – jeżeli wydaje mi się, że coś jest ciekawe albo daje odpowiedzi, jakich szukałem, to nie musi to być prawda, wszak, to kwestia względna. Wiele osób wychodzi z takiego założenia, kopiując i rozpowszechniając porady, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, zwłaszcza w nieodpowiednich rękach, np. dzieci. Chłoną one wszystko, co świat ma im do zaoferowania, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

dev@dinusiek.pl