HomeCiekaweProblem z usuniętym filtrem DPF

Problem z usuniętym filtrem DPF

Problem z usuniętym filtrem DPF

W dzisiejszych czasach w produkcji pojazdów kładzie się bardzo duży nacisk na ochronę środowiska i szeroko pojętą ekologię. W związku z tym w najnowszych autach montowane są elementy odpowiedzialne za ograniczanie emisji spalin. Bardzo popularnymi częściami stosowanymi w samochodach z silnikami Diesla są filtry cząstek stałych, zwane DPF.

 

Głównym zadaniem filtra DPF jest wyłapywanie ze spalin cząstek sadzy, które są wypalane w filtrze. Dzięki temu pojazd emituje spaliny, których szkodliwość dla środowiska i ludzkiego zdrowia jest dużo mniejsza. Niestety filtry takie lubią się zapychać a koszt wymiany takiego elementu na nowy może sięgać nawet poziomu kilku tysięcy złotych. W związku z tym niektórzy kierowcy podejmują decyzję o całkowitym usunięciu takiego filtra ze swojego pojazdu.

Czym grozi usunięcie filtra DPF?

Przede wszystkim usuwanie filtra cząstek stałych jest niekorzystne ze względów ekologicznych. Szkodliwe cząstki sadzy i inne elementy dostają się do atmosfery i są groźne nie tylko dla środowiska, ale również dla ludzi. W niefiltrowanych spalinach znajduje się sporo związków o działaniu rakotwórczym.

 

Drugą sprawą jest to, że usunięcie filtra DPF jest nielegalne. W przypadku wykrycia takiego stanu rzeczy, pojazd nie będzie dopuszczony do ruchu, a właściciel musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. W przyszłości planowane są kolejne obostrzenia oraz wprowadzane będą innowacyjne metody wykrywania usuniętych filtrów przez policję i inne służby.

 

Problemem jest również to, że pojazdy z wyciętymi filtrami DPF nie przejdą przeglądów technicznych. Stacje diagnostyczne posiadają odpowiedni sprzęt do kontroli składu spalin, a rygorystyczne przypisy nie pozwalają na to, aby diagności „przymykali oko” na takie pojazdy.

Co robić z zapchanym filtrem?

Zamiast ryzykować i wycinać filtr DPF, o wiele lepszym pomysłem jest korzystanie z usług firm zajmujących się czyszczeniem oraz regeneracją takich filtrów. Są one bardzo skuteczne, ponieważ przywracają początkowe parametry filtra. Dzięki nim można uniknąć konieczności kosztownej wymiany filtra na nowy.

 

Ciśnieniowe czyszczenie DPF zapewnia firma: https://dpf-fap.waw.pl

dev@dinusiek.pl