Rodzaje dermatologicznych testów skórnych
Problemy dermatologiczne należą do tych najbardziej uprzykrzających życie, trudnych do wyleczenia i niestety doskonale widocznych. Skóra to wyjątkowo wrażliwa część ludzkiego ciała, w dodatku stale narażona na szkodliwe działania czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Na szczęście postęp medycyny nie omija dermatologii i istnieje coraz więcej dostępnych badań, prowadzonych przez gabinet dermatologiczny, oraz metod leczenia, dzięki którym można skutecznie pomóc wielu chorym.
Przykładem badań dermatologicznych, mających na celu wykrycie przyczyny uporczywych problemów skórnych, są testy skórne. Ich wykonanie zaleca się po wstępnej diagnozie lekarza, takiego jak dermatolog Warszawa. Skórne testy dermatologiczne mogą potwierdzić, czy przyczyną wszelkich patologii dermatologicznych są alergie i ocenić skalę reakcji skóry na występujący alergen. Istnieją dwa główne rodzaje testów skórnych. Można je wykonać w takich miejscach jak gabinet dermatologiczny czy gabinet alergologa.
Testy punktowe
Testy punktowe polegają na nałożeniu roztworu zawierającego alergen na skórę osoby badanej. Następnie osoba przeprowadzająca test nakłuwa skórę w obrębie roztworu. Wykonuje się najpierw kontrolę dodatnią (z roztworem histaminy) oraz kontrolę ujemną (z użyciem roztworu soli fizjologicznej).
Testy śródskórne
Testy śródskórne wykonuje się w dość konkretnych przypadkach. Głównie przy badaniu alergii na składniki lekarstw oraz na jad owadów (na przykład os czy pszczół). Przeprowadzenie testu polega na wstrzyknięciu w skórę przy pomocy strzykawki danego alergenu o niewielkiej objętości. Wtedy na skórze powstaje charakterystyczny bąbel, który jest przedmiotem późniejszej interpretacji wyników.
Interpretacja wyników testów dermatologicznych
Dla obu metod badawczych interpretacja przebiega w podobny sposób. Należy odczekać około 20 minut, a następnie przy pomocy tradycyjnej linijki mierzy się wielkość bąbla oraz nacieku, którego wielkość jest podstawą do sformułowania wyników badania.
Kiedy warto przeprowadzić testy skórne?
Testy dermatologiczne u sprawdzonego lekarza warto przeprowadzić, by wykryć przyczynę zmian skórnych i potwierdzić podejrzewane działanie konkretnego alergenu. Dzięki rzetelnym wynikom pacjent może przejść odczulanie, a przede wszystkim w przyszłości starać się unikać kontaktu z alergenem. Oczywiście każde tego typu badania powinny być poprzedzone konsultacją z lekarzem specjalistą – dermatolog Warszawa przeprowadzi z pacjentem wywiad, obejrzy skórę i zadecyduje czy testy skórne to odpowiedni sposób na wskazanie przyczyny i podjęcie leczenia.