HomeCiekaweRÓZNE RODZAJE SPORTÓW SPADOCHRONOWYCH

RÓZNE RODZAJE SPORTÓW SPADOCHRONOWYCH

RÓZNE RODZAJE SPORTÓW SPADOCHRONOWYCH

Sport spadochronowy poza tym, że jest uprawiany hobbystycznie i dla osiągnięcia satysfakcji i emocji jest również wykonywany zawodowo. Skoczkowie spadochronowi współzawodniczą w różnego rodzaju dyscyplinach, które można podzielić na trzy zasadnicze działy.

KLASYCZNE KONKURENCJE SPADOCHRONIARSKIE

Do klasycznych dyscyplin wykonywanych z użyciem spadochronu zalicza się celność lądowania oraz akrobację. Są to konkurencje uprawiane obecnie dość rzadko.
Zawody spadochronowe w konkurencji celności lądowania są rozgrywane od początków XX wieku. Skoczek wykonuje skok z wysokości 1100 metrów i musi wylądować jak najbliżej celu – a więc w kole o średnicy 3 cm.
Z kolei w przypadku akrobacji spadochronowych skok oddawany jest z wysokości 2200 m i podczas jego trwania skoczek ma za zadanie wykonanie różnych figur, o ściśle wyznaczonych regułach. Sędziowie zaś oceniają szybkość oraz dokładność wykonywanych ewolucji.

ARTYSTYCZNE DYSCYPLINY SPADOCHRONIARSKIE

Do artystycznych konkurencji spadochroniarskich zalicza się Freestyle, SkySurfing oraz FreeFlying.
Freestyle polega na tym, że wykonuje się szereg akrobacji podczas lotu. Nie jest tu istotny czas, ale bardziej technika wykonania, która jest dowolna i to od skoczka zależy, jakie układy i figury zastosuje.
Freefly z kolei to latanie przy użyciu spadochronu, w pozycjach jakie tylko sobie wymyśli skoczek – wyprostowanej, z głową w dół, z rękami złączonymi lub rozłożonymi. Prędkość tego typu lotów dochodzi do około 300 km/h i najistotniejsza jest efektowność powietrznego ślizgu.
Ostatnią dyscypliną artystycznego spadochroniarstwa jest tzw. skysurfing, który polega na skakaniu z użyciem przymocowanej do nóg deską. Pod wpływem oporu powietrza cała czynność przypomina surfing. Jest to chyba najbardziej niebezpieczna konkurencja spadochroniarska.

INNE RODZAJE SPORTÓW SPADOCHRONOWYCH

Najpopularniejszą obecnie dyscypliną z wykorzystaniem spadochronów jest tzw. BASE Jumping. To skoki z miejsc bardzo trudnych np. wieżowców, urwisk skalnych, mostów itd. W przypadku tej konkurencji lot jest bardzo krótki, więc trzeba odpowiednio szybko i sprawnie otworzyć spadochron, gdyż może się to skończyć groźnym wypadkiem lub utratą życia.
Z kolei wingsuiting jest rodzajem sportu, w którym skoczek posiada specjalny kombinezon ułatwiający szybowanie w powietrzu, poprzez zmniejszanie pionowej prędkości opadania na rzecz zwiększania prędkości poziomej, co ostatecznie wydłuża spadanie.
Aby zacząć uprawiać powyższe dyscypliny, które wydają się naprawdę ciekawe należy najpierw wykonać kilka skoków spadochronowych oraz ukończyć kurs spadochronowy. Ponadto należy nie posiadać żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego rodzaju sportu ekstremalnego. Kurs spadochronowy można ukończyć w aeroklubach, w niemalże każdym większym mieście w Polsce. Ukończenie kursu spadochronowego daje szersze możliwości w uprawianiu tego rodzaju sportu.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia

dev@dinusiek.pl