HomeBiznesSytuacja finansowa kredytobiorcy

Sytuacja finansowa kredytobiorcy

Sytuacja finansowa kredytobiorcy

To czy bank udzieli nam kredytu zależy tylko i wyłącznie od niego. W swojej decyzji jest niezależny. Jedyny jego obowiązek to konieczność weryfikacji historii kredytowej w BIK, każdego potencjalnego kredytobiorcy. Jednak dla banku jest to tylko i wyłącznie ułatwienie. Można go bowiem porównać do sprzedawcy, który sprzedaje swoje produkty, w tym przypadku kredyty. Inaczej mówiąc, sprzedaje pieniądze za pieniądze i chce na tym zarobić. Nie zależy mu więc na klientach, którzy nie zapłacą za produkt. Zanim więc sprzeda kredyt weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy. Jej składowe to, wyżej wymieniona historia kredytowa w BIK, a także sytuacja finansowa kredytobiorcy.
 

Kiedy mówimy o wspomnianej sytuacji finansowej kredytobiorcy jednogłośnie odpowiemy – nasze dochody

I oczywiście musimy przyznać rację. Mówiąc o sytuacji finansowej kredytobiorcy mamy na myśli źródło jego dochodów oraz ich wysokość. Może to być umowa o pracę, umowa zlecenie, emerytura, renta, przychód z wynajmu czy dzierżawy, dochody z działalności gospodarczej. Istotne jest także to czy nasze dochody są stałe, np. największe szanse na kredyt mamy kiedy umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony w firmie o ugruntowanej pozycji. Jednak to nie wszystko.
Na sytuację finansową kredytobiorcy ma nie tylko wpływ wysokość i rodzaj dochodów, ale także to jak duże koszty utrzymania ponosimy. Bank badając naszą zdolność kredytową będzie więc interesował się także tym ile wydajemy miesięcznie z tytułu opłat stałych takich jak czynsz za mieszkanie, koszty wynajmu mieszkania, opłaty za media, koszty utrzymania samochodu i paliwa itp.

Ponadto, bank zapyta o nasze inne zobowiązania w postaci kredytów i pożyczek

To, że mamy na swoim koncie niespłacone zobowiązania nie tylko obniża naszą zdolność kredytową ale i zwiększa kwotę naszych comiesięcznych wydatków. Kiedy staramy się o kredyt dobrze jest więc, w miarę możliwości, spłacić swoje wcześniejsze zobowiązania, a tym samym polepszyć swoją sytuację finansową.
To o czym wiele osób nie wie to fakt, że do naszych zobowiązań bank zalicza także koszty ponoszone z tytułu alimentów. Jeśli więc sąd orzekł, że musimy płacić alimeny, ich wysokość również musi zostać wskazana jako nasze comiesięczne zobowiązanie.
Na sytuację finansową kredytobiorcy wpływa także to ile osób jest na jego utrzymaniu. Poza opłatami, których wysokość nie zależy od liczby członków rodziny, są też takie które wzrastają wraz z ilością osób na naszym utrzymaniu.
To wszystko spowodowane jest tym, że dopiero po porównaniu wysokości dochodów i wydatków możemy swierdzić czy stać nas na kredyt. W prosty sposób bank może ustalić czy z naszych wpływów, po opłaceniu wszelkich rachunków i uregulowaniu zobowiązań, zosatje jakaś kwota, którą możemy przeznaczyć np. na spłatę raty kredytu.
Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy przy konsolidacji swoich kredytów koniecznie odwiedź stronę firmy Habza Finanse https://habzafinanse.com.pl/ firma specjalizuje się w trudnych kredytach, pomaga wyjść z pętli zadłużeń.
 

dev@dinusiek.pl