Szkło w zabudowach urbanistycznych
Wysokie budynki, zbudowane z wykorzystaniem dużej ilości szkła, są uznawane za wizytówkę współczesnych trendów w architekturze. Nowoczesne technologie umożliwiają pełne wykorzystanie jego potencjału – zarówno pod względem estetycznym, jak i konstrukcyjnym. Z tego względu można zaobserwować coraz więcej budowli wykonanych właśnie z tego materiału.
Szklane budynki, nawet te w ogromnych rozmiarach, prezentują się lekko i wdzięcznie. W przeciwnym razie wyglądałby bardzo topornie i przytłaczająco, agresywnie ingerując w przestrzeń. Ponieważ w miastach zagęszczenie zabudowań z roku na rok sukcesywnie się zwiększa, należy szczególnie uważać, by nie spowodować uczucia klaustrofobicznej ciasnoty. Można tego uniknąć na kilka sposobów.
Szklane elementy
Budynki urbanistyczne nie muszą być w całości wykonane ze szkła. Dodatek kopuł, śluz czy tarasów także wizualnie „odciąży” całą budowlę. W wieżowcach i biurowcach materiał szklany stosuje się jako zewnętrzne ściany – stają się przez to ogromnymi oknami, zapewniającymi piękny widok na panoramę miasta i stały dostęp do naturalnego światła. Nie powodują także poczucia zamknięcia i odseparowania, nawet jeśli przebywa się wewnątrz przez wiele godzin.
Ciekawym rozwiązaniem jest także użycie szkła do ścianek działowych. Odciążają strukturalnie budynki również w ich wnętrzu i umożliwiają tworzenie interesujących aranżacji.
Szklane elementy mogą także w piękny sposób urozmaicić budynki architektoniczne w bardziej klasycznym stylu. W ostatnich latach niezwykle modne stało się odnawianie i adaptowanie starych budowli, poprzez swobodne łączenie styli. Szkło nie przytłoczy zabytku, ale doda mu lekkości i przewrotnie unowocześni.
Szklane elewacje
Podobny efekt „odciążenia” daje także obłożenie budynku szkłem profilowanym, czyli linitem. Jest to specjalnie produkowane szkło, kształtowane w ceownik. Takie elewacje są nie tylko estetycznie oryginalne, ale także stosunkowo tanie. Za nieduże pieniądze można osiągnąć niezwykle elegancki i stylowy efekt.
Szkło używane do elewacji jest także specjalnie hartowane, dlatego jest bardzo odporne. Nie trzeba go w żaden sposób konserwować i nie wymaga regularnego odnawiania. Warunki atmosferyczne i upływ czasu nie oddziałują na nie w żaden negatywny sposób. W przypadku uszkodzenia mechanicznego wystarczy wymienić jeden komponent, co można zrobić szybko i tanio, nie naruszając czy zaburzając całej elewacji.
Linit ma także doskonałe właściwości termoizolacyjne. Odpowiednio dobrana grubość i przezroczystość zabezpiecza budynek przed nadmiernym nagrzewaniem, a także zapobiega oddawaniu ciepła z wewnątrz.
Szkło jest materiałem nie tylko efektownym, ale też niezwykle funkcjonalnym. Nic dziwnego, że coraz częściej można go zauważyć w przestrzeni miejskiej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprawia, że urbanistyczne zabudowania stają się coraz lżejsze, piękniejsze i wytrzymalsze.