HomeCiekaweUliczny surfing w Katowicach

Uliczny surfing w Katowicach

Uliczny surfing w Katowicach

Duże miasta to przestrzenie dość przyjazne dla deskorolkarzy. Mówi się że longboard potrzebuje nieco więcej przestrzeni. Na szczęście w Katowicach znajdziemy jej aż nadto. Wystarczy się rozejrzeć. Można używać deski w przestrzeni miejskiej, trzeba tyko zachować odpowiednie środki ostrożności.
Przepisy ruchu drogowego
Chociaż do jazdy na deskorolce nie potrzebujemy żadnych dokumentów, uprawniających nas do poruszania się za pomocą tego środka transportu, nie znaczy to, że nie powinniśmy znać przepisów ruchu drogowego. Jest to szczególnie istotne, ponieważ policjanci często interesują się riderami, chętnie wlepiając mandaty.
Właściwie zgodnie z przepisami jako miejski surfer jesteśmy raczej pieszymi, gdyż nie kierujemy pojazdem. Jednak szybkość przejazdu deskorolki sprawia, że trudno tak jednoznacznie określać pozycję surfera w przepisach. W praktyce oznacza to, że rolkarzy chronią takie same przepisy, jak pieszych. Ważne jednak, by nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W przeciwnym razie, mimo że nie kierujemy pojazdem, możemy otrzymać mandat.
Easy Rider
Jedną z najprostszych przyjemności, jakie może nam przynieść jazda na longboardzie jest swobodny przejazd po mieście, kiedy deska służy nam jako środek transportu. Jesteśmy wówczas uniezależnieni od samochodów i autobusów, nie stoimy w korkach i nawet jeżeli czasem warunki zmuszają nas do tego by gdzieś podejść, wystarczy wziąć deskę pod pachę.
Nie ma również większego problemu przechowywaniem jej w szkole czy w pracy. Jeżeli w danym miejscu nie dysponujemy szafką, to po prostu zabieramy ją ze sobą i dbamy jedynie o to, by nie przeszkadzała innym.
Dzięki desce przemieszczamy się kiedy chcemy, dokąd chcemy i jak chcemy. Możemy z nią wsiąść do autobusu, jeżeli przyjdzie nam do głowy taka fantazja… albo gdy po prostu zacznie padać. To jeden z najbardziej niezależnych sposobów na poruszanie się po mieście.
Jeździmy po mieście
Oczywiście jeżdżąc po centrum Katowic musimy zachować o wiele większe środki ostrożności, niż w parkach i trasach na obrzeżach miasta. Longboard to na tyle specyficzna deska, że na wszelkiego rodzaju triki osoba jeżdżąca potrzebuje nieco więcej miejsca niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego cruisera czy popularnej w ostatnich latach fishki.
Wprawdzie mówi się, że longboard to raczej deska na duże wolne przestrzenie, nie do surfowania po mieście, jednak nie znaczy to że tak naprawę jest. Do jazdy po mieście warto po prostu zamontować miękkie kółka. Dzięki nim o wiele łatwiej poradzimy sobie ze zmiennymi warunkami, jakie czekają nas w tym terenie.
Jaka deska?
Choć niektórzy miłośnicy longboardów wprost uwielbiają naprawdę długie, sięgające nawet do 130 centymetrów deski, to jednak do jazdy po centrum Katowic przydałaby się trochę krótsza wersja. Choć może w przypadku tego typu deskorolki brzmi to jak herezja, ale po mieście o wiele bardziej komfortowo będziemy poruszać się na krótszej desce.
Jeżeli natomiast nie jeździmy po centrum i lubimy uprawiać swobodny cruising, długa deska z flexem zapewni o wiele więcej przyjemności z jazdy.
Szeroki wybór desek typu longboard posiada Deskshop
Źródła:
– http://informatyka.ostrowski.czest.pl/1e/longboard/
– http://www.swietochlowice.slaska.policja.gov.pl/k25/ruch-drogowy/czesto-zadawane-pytani/62884,Osoba-na-rolkach-deskorolce-to-pieszy-czy-kierujacy.html
– http://allegro.pl/artykul/rodzaje-deskorolek-cruiser-fishka-longboard-68403
– http://golongboard.pl/deska-freerideu/

Tags

dev@dinusiek.pl