Uprawnienia do obsługi i eksploatacji sieci gazowych
W większości zakładów pracy są pracownicy, którzy mają uprawnienia do obsługi sieci energetycznej, obsługi sprzętu ciężkiego służącego do transportu bliskiego lub posiadający uprawnienia spawalnicze. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że chociaż gaz jest wykorzystywany w niemal równym stopniu co energia elektryczna, mało kto ma uprawnienia do obsługi tych sieci.
Co to są uprawnienia gazowe?
Gazowe uprawnienia są to inaczej zwane uprawnienia g3. Zazwyczaj posiadają je wszyscy pracownicy zakładów, które zajmują się przesyłem gazu, ale dobrze jest posiadać na terenie swojego zakładu pracownika, lub pracowników, którzy również je posiadają. Uprawnienia te uprawniają do eksploatacji sieci gazowych, a w pełnym rozumieniu sieci oraz urządzeń, które służą do przesyłu, magazynowania i zużywania paliw gazowych. Uprawnienia można uzyskać w dwóch kategoriach:
– eksploatacyjnej;
– dozorowej;
Po co nam szkolenia dla gazowników?
Szkolenia dla gazowników mogą nam być wbrew pozorom bardziej potrzebne niż popularne szkolenia SEP. Przede wszystkim gaz może być o wiele bardziej niebezpieczny niż prąd elektryczny. Głównym zagrożeniem, jakie gaz ze sobą niesie, jest zagrożenie wybuchem. Jest to jedna z najchytrzejszych przyczyn zgonów w Polsce. Gaz może być wykorzystywany do wielu celów. Może być ważnym składnikiem procesów technologicznych lub służyć do ogrzewania. Gazy mogą być również różnego rodzaju. Posiadając na zakładzie urządzenia i instalacje gazowe, dobrze mieć osobę uprawnioną do przeglądu oraz taką, która w przypadku zagrożenia będzie wiedzieć co trzeba zrobić.
Do czego uprawnienia g3 dają nam prawo?
Warto jest zebrać sobie zakres uprawnień, jakie otrzyma pracownik po pozytywnie zdanym egzaminie. Należą do nich:
– uprawnienia do obsługi,
– uprawnienia do konserwacji,
– uprawnienia do remontowania i serwisowania,
– uprawnienia do montażu,
– uprawnienia do kontrolowania i przeprowadzania pomiarów.
Posiadanie na swojej liście plac osoby, która będzie mieć uprawnienia gazowe, zwiększa bezpieczeństwo w naszym zakładzie, jak również może nam ograniczyć koszty. Dla przykładu, jeśli awarii ulegnie nam na hali promiennik ciepła, który wykorzystuje gaz, montażem może zająć się nasz pracownik, który będzie sporo tańszy niż monter firmy zewnętrznej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://uprawnieniaelektryka.pl/szkolenie/uprawnienia-gazowe-g3