HomeZdrowie i UrodaWalka z kamieniem nazębnym – dlaczego jest tak ważna?

Walka z kamieniem nazębnym – dlaczego jest tak ważna?

Walka z kamieniem nazębnym – dlaczego jest tak ważna?

Kamień nazębny to poważny problem stomatologiczny, który może prowadzić do licznych chorób, a nawet wypadania zębów. Stomatolodzy zwracają uwagę swoich pacjentów na to zjawisko i uczą, jak skutecznie walczyć z kamieniem.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowany osad na płytce nazębnej. Osad powstaje na kilka godzin po wyszczotkowaniu zębów. W jego skład wchodzą resztki pokarmów i bakterie. Wraz z czasem oraz niedostateczną higieną jamy ustnej osad mineralizuje się i staje się twardy, wyczuwalny pod językiem. Brak higieny jamy ustnej: szczotkowania zębów, używania nici dentystycznych i płynów do płukania, sprawia, że kamień rozrasta się i zaczyna wdzierać się pod linię dziąseł. Efektem tego procesu jest kaleczenie delikatnych tkanek oraz przedostawanie się drobnoustrojów do wnętrza organizmu.
Stopniowe narastanie kamienia nazębnego prowadzi w rezultacie do powstawania chorób takich jak paradontoza, stany zapalne. Ich efektem może być nawet wypadanie zębów! Jak walczyć z kamieniem nazębnym?

Podstawowa higiena

Pierwszym krokiem do zachowania zdrowia naszych zębów i dziąseł jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Konieczne jest stosowanie past do zębów oraz szczoteczek o włosiu z dopasowaną do naszych potrzeb twardością. Regularne szczotkowanie zębów pozwoli na skuteczne ścieranie osadu nazębnego i zahamuje rozwój kamienia. Drugim ważnym zabiegiem jest stosowanie płynów do płukania ust, szczególnie wtedy, kiedy nie możemy sięgnąć po szczoteczkę do zębów. Płyny doskonale hamują nawarstwianie się osadu.
Ważne są także regularne wizyty u stomatologa. Raz lub dwa razy w roku powinniśmy zdecydować się na ściąganie kamienia przy pomocy specjalistycznych urządzeń dentystycznych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Szukasz najlepszych cen piaskowania i skalingu? Sprawdź: dentysta Katowice cennik.

dev@dinusiek.pl