HomeZdrowie i UrodaWizyta z dzieckiem u stomatologa – jak zaplanować ten dzień?

Wizyta z dzieckiem u stomatologa – jak zaplanować ten dzień?

Wizyta z dzieckiem u stomatologa – jak zaplanować ten dzień?

Dla wielu rodziców pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to spore wyzwanie – zazwyczaj również ich niepokój czy strach jest wyczuwany przez dziecko, przez co i ono staje się nerwowe. To błędne koło bardzo często jest powtarzane, dlatego poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, jak skutecznie wyjść z tego schematu i zmienić nastawienie zarówno dziecka, jak i swoje. Od czego zacząć?

Przed wizytą – o tym musisz pamiętać!

Podstawą jest rozmowa z dzieckiem. Najczęstszym błędem rodziców jest napomknięcie w rozmowie o tym, że leczenie zębów jest konieczne, że dziecko nie powinno się bać i być dzielne. W ten sposób rodzice dają jasny komunikat, że wizyta może okazać się być mało przyjemna i dziecko zaczyna mieć opory. Przygotowując się do rozmowy z dzieckiem musimy uświadomić sobie, że nasze słowa mają olbrzymią moc i mogą skutecznie zniechęcić dziecko. Warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego słownictwa. Dobrym pomysłem możemy być także pogadanka na temat zdrowia zębów – o tym, że są one narażone na działanie bakterii i to właśnie lekarz stomatolog pomaga w ich leczeniu. Rodzice mogą korzystać także z licznych bajek dla dzieci, dostępnych najczęściej w internecie. Bajkowi bohaterowie doskonale tłumaczą, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. To także spore ułatwienie dla samego rodzica!

W gabinecie…

Również gabinety stomatologiczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom małych pacjentów. Pierwsza wizyta to najczęściej wizyta adaptacyjna. Podczas jej trwania dziecko ma możliwość zapoznania się z lekarzem. To właśnie stomatolog oprowadza dziecko po gabinecie i opowiada, do czego służą poszczególne urządzenia, pozwala dziecku usiąść na fotelu stomatologicznym. Zazwyczaj gabinety przyjmujące małych pacjentów są odpowiednio wyposażone – znajdziemy w nich kolorowe tablice edukacyjne, na których w przystępny sposób tłumaczone są zagrożenia czyhające na nasze zęby.
Chcesz wiedzieć, jak dbać o zęby malucha? Przeczytaj: Powiedz nie próchnicy! Sześć kroków do zdrowych ząbków dziecka.

dev@dinusiek.pl