HomeMotoryzacjaWłaściwości lakieru kameleon

Właściwości lakieru kameleon

Właściwości lakieru kameleon

Przyzwyczailiśmy się już do samochodów we wszystkich kolorach. Nikogo nie dziwią i na nikim nie robią już wrażenia lakiery metaliczne i perłowe, ale każdy ogląda się za samochodem kameleonem. Różnorodność odcieni sprawia, że nigdy nie potrafimy jednoznacznie określić jego koloru.

Czym jest lakier kameleon

To jednoskładnikowy lakier zawierający 3-4 barw podstawowych i 7-9 odcieni. Pigmenty kolorów mają postać bardzo drobnych płytek krzemowych, które pokryte są cząsteczkami dwutlenku tytanu i tlenku żelaza. Taka technologia daje duże możliwości uzyskiwania barw pośrednich i zaskakujących efektów kolorystycznych, które zależą od kąta padania promieni słonecznych i pozycji obserwującego. Wystarczy, że przejdzie kilka kroków w bok i zobaczy już auto w innych kolorach.
Oczywiście nie jest to tak, że auto w kolorach brązu nagle uzyska odcienie srebra. Podstawowe znaczenie ma wybór kolorów podstawowych. Możemy uzyskać efekty od turkusowego do zielonego lub żółtego, czerwonego do brązowego oraz różne ich odcienie.

Techniki malowania lakierem kameleon

Malowanie auta w tym nietypowym lakierem stanowi duże wyzwanie dla lakierników. Muszą zachować reżim technologiczny, by efekt końcowy był fascynujący. Prawidłowe nałożenie lakieru kameleon wymaga nałożenia kilkunastu warstw w odpowiedniej kolejności.
Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie karoserii. Wszystkie ubytki muszą być uzupełnione, wyrównane i wyszlifowane, stary lakier zmatowiony. Na tak przygotowane podłoże nakładamy 2-3 warstw czarnego lakieru stanowiącego tło. Kolor czarny zapobiega załamywaniu barw. Na koniec należy go lekko przeszlifować, by zapewnić dobrą przyczepność bazie. Właściwy lakier również nakładamy cienkimi warstwami. Minimalna ilość to 2-3, ale najlepsze efekty kolorystyczne uzyskujemy przy 4-5. Muszą być on nakładane w odstępach ok. 20 min. w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Ostatnia warstwa musi schnąć ok. 60 min.
Ostatnim etapem jest nakładanie lakieru bezbarwnego z utwardzaczem. Nadaje on piękny połysk, odporność lakieru na drobne uszkodzenia i co najważniejsze, na działanie promieni UV. Dzięki temu kameleon nie zmienia swojego wyglądu nawet po latach.

Dla kogo lakiery kameleon

Przede wszystkim dla pasjonatów, którzy swoim autom chcą nadać oryginalny wygląd. Dodatkowe spoilery, alufelgi, to tylko niektóre z możliwości. Żadna z nich nie da takiego efektu, jak lakier kameleon. Największy efekt przyniesie pomalowanie całej karoserii, ale można pomalować pojedyncze elementy lub wykonać przy jego użyciu tatuaż samochodu, czyli areograf.
Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

Tags

dev@dinusiek.pl

https://yaymicro.pl/najwazniejsze-zalety-rolet-zewnetrznych/ https://flyingmidshipmen.org/srebrna-odznaka-jezdziecka-najwazniejsze-informacje/ https://benmeirovitz.com/na-czym-polega-wdrozenie-iso-27001/