HomeCiekaweWyjazd zagraniczny – jak się do niego przygotować?

Wyjazd zagraniczny – jak się do niego przygotować?

Wyjazd zagraniczny – jak się do niego przygotować?

Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę – najczęściej są to wyjazdy wakacyjne, ale także wyjazdy związane z naszym życiem zawodowym, delegacjami, targami. Odpowiednie przygotowanie do wyjazdu pozwoli nam zaoszczędzić czas, nerwy oraz pieniądze. Jak zorganizować czas przed wyjazdem? Oto kilka wskazówek, które z pewnością okażą się pomocne!

Dokumenty, waluta

Podstawą podczas zagranicznych wyjazdów jest posiadanie odpowiednich dokumentów. W przypadku podróżowania po krajach Unii Europejskiej sprawa jest łatwa – zabieramy ze sobą wyłącznie dowód osobisty. Kiedy jedziemy do krajów nie należących do wspólnoty konieczne jest posiadanie aktualnego paszportu. Zwróćmy uwagę na datę jego wystawienia – w dniu wyjazdu paszport musi mieć co najmniej pół roku ważności w zapasie. Zdarza się, że wyjazdy służbowe odbywamy w krajach gdzie niezbędna jest wiza – mowa tu głównie o USA, ale również Australii, Białorusi, Rosji. Poza paszportem konieczne jest także posiadanie prawa jazdy, jeśli podczas zagranicznego wyjazdu zamierzamy prowadzić samochód.
Dokumenty to jednak nie wszystko – aby móc swobodnie poruszać się po zagranicznych krajach w naszym portfelu musi znajdować się konkretna waluta. W przypadku większości krajów należących do Unii Europejskiej wystarczy posiadać Euro. Jeśli jednak wybieramy się do Wielkiej Brytanii musimy posiadać funty brytyjskie. Zagraniczne waluty znajdziemy w kantorach – kwoty mogą się różnić z powodu przelicznika walut oraz faktu, że każdy stacjonarny kantor to prywatna firma, która musi na siebie zarabiać. Różnice w cenie danej waluty wynikają z faktu, że kantory narzucają na nie marże. Drugą opcją wymiany pieniędzy jest skorzystanie z kantorów internetowych – aby jednak móc to zrobić musimy posiadać konto walutowe w ramach naszego konta bankowego. Kantory internetowe posiadają najmniejsze marże.

dev@dinusiek.pl