HomeBiznesZabezpieczenia w kopalniach

Zabezpieczenia w kopalniach

Zabezpieczenia w kopalniach

Kopalnie określane są od dziesięcioleci jako jedno z najniebezpieczniejszych miejsc pracy. Wszystko za sprawą trudnych warunków panujących pod ziemią, podwyższonej temperatury oraz zagrożeń związanych z zawaleniami chodników czy wybuchami metanu. Szczególnie ten ostatni problem spędza sen z powiek polskich górników. Jak obecnie kopalnie radzą sobie z tym niebezpiecznym zjawiskiem?
Metan bezwonny i bezbarwny gaz o wysokim stopniu wybuchowości. Nawet odrobina tlenu wystarczy, aby samoczynnie się on zapalił. Od wieków metan stanowi najpoważniejsze zagrożenie w kopalniach. Współcześnie walkę z nim wspiera technologia. Górnicy mają do dyspozycji mierniki poziomu metanu, które alarmują, jeśli w ich otoczeniu znajduje się zbyt wysokie stężenie tego gazu. Niezwykle ważne jest również wentylowanie chodników i pomieszczeń wyrobiskowych, aby zapewnić górnikom jak najlepsze warunki pracy oraz możliwość swobodnego oddychania, poruszania się.

Wentylatory przemysłowe w kopalniach

Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań w kopalniach zalicza się wentylatory przemysłowe – jednym z najczęściej kupowanych są wentylatory EX przeciwwybuchowe. Są one wykonane w taki sposób, aby dodatkowo być odpornymi na uszkodzenia, zarysowania, działanie niskich i wysokich temperatur, wnikanie rdzy.

dev@dinusiek.pl