HomeCiekaweZalety stosowania robotów spawalniczych w przemyśle

Zalety stosowania robotów spawalniczych w przemyśle

Zalety stosowania robotów spawalniczych w przemyśle

Robotyzacja przemysłu jest w dzisiejszych czasach błyskawiczna. W coraz większym stopniu ludzie zastępowani są maszynami. Jest to proces naturalny i oczywisty z wielu względów. Wśród wielu czynności, jakie są coraz częściej automatyzowane, jest też spawanie. Szczególnie dotyczy to spawań powtarzalnych, gdzie można ustawić działanie robota w ściśle określony sposób. Obecnie roboty służące do spawania są o wiele powszechniejsze, niż kiedyś i mogą sobie na nie pozwolić także mniejsze firmy, a nie tylko giganci przemysłowi.
Zastępowanie ludzi robotami spawalniczymi daje firmom liczne korzyści. Wystarczy wymienić wśród nich wydajność, koszty, niezawodność oraz względy bezpieczeństwa. W wielu przypadkach jest to konieczność związana z niedoborami kadrowymi i brakiem wysokiej klasy fachowców na rynku. W wielu przypadkach możliwe jest właśnie w pełni zastąpić ludzi maszynami. Na polskim rynku działa wielu producentów oraz dystrybutorów robotów spawalniczych i innego oprzyrządowania uzupełniającego, więc firmy potrzebujące takich urządzeń mogą korzystać z licznych i różnorodnych rozwiązań.

Zalety stosowania robotów spawalniczych

Coraz więcej firm, w których na jakimś etapie produkcji konieczne jest spawanie, decyduje się na wprowadzenia automatyki. Z kolei w firmach, gdzie spawanie jest dominującym, a już na pewno w takich, których spawanie jest główną ofertą, roboty spawalnicze są konieczne. Konieczność ta spowodowana jest wieloma czynnikami, w szczególności realiami współczesnej gospodarki.
Automatyzacja przemysłu to proces, który wymusza na poszczególnych firmach zakup robotów i innych urządzeń, które są w stanie wykonywać czynności, które kiedyś było domeną człowieka. Spawanie jest właśnie jedną z takich czynności. Zastosowanie robotów przemysłowych daje firmom oszczędności finansowe, ponieważ urządzenia te wykonują pracę szybciej i sprawniej. Mogą one pracować niemal bez ustanku. Co więcej, w licznych przypadkach są o wiele bardziej precyzyjne. Oprogramowanie, które służy do ustawiania ich pracy, pozwala na niezwykle dokładne ustawienie parametrów pracy. Nie bez znaczenia są też względy bezpieczeństwa.

Roboty spawalnicze – wszechstronne urządzenia

Roboty takie mogą być użyte do spawania różnego typu, włącznie z najpopularniejszymi jak MIG, MAG, spawanie łukowe, spawanie laserowe czy spawanie plazmowe. Szczególnie w przypadku najbardziej zaawansowanych metod roboty spawalnicze są szczególnie przydatne. Współczesne roboty są też coraz bardziej precyzyjne i mają kompaktowe rozmiary, dzięki czemu można je przestawiać z miejsca na miejsce.

dev@dinusiek.pl