HomeCiekaweZanim zostaniesz skoczkiem

Zanim zostaniesz skoczkiem

Zanim zostaniesz skoczkiem

Posiadanie kwalifikacji skoczka spadochronowego, jest bardzo pożądane wśród wielu miłośników tego sportu. Z reguły, już po kilku skokach, możemy posiadać najniższe możliwe uprawnienia. Zanim jednak zostaniemy skoczkiem spadochronowym, będziemy musieli przejść kilka kroków. I to nie tylko związanych bezpośrednio ze skokami

Jeśli masz taki problem… zrzuć wagę!

Większość szkół oferujących kurs spadochronowy, określa warunki, które jasno decydują o tym, czy dana osoba nadaje się do tego typu skoków czy też nie. Jednym z takich warunków, jest waga potencjalnego skoczka. Tak, to od niej zależy, czy dana osoba zostanie zakwalifikowana na kurs, czy też – będzie musiała zwyczajnie obejść się smakiem. W przypadku większości szkół, ograniczenie to 100 kilogramów.
Czy jest to dużo? Oczywiście, że tak. W przypadku skoków tandemowych, masa skoczka przekraczająca 100 kilogramów, może być poważnym problemem dla osób skaczących. Zwłaszcza, że siła upadku jest – w przypadku większych mas – znacznie bardziej bolesna. Dlatego nie łudźmy się, że osoby ważące 130 kilogramów, zostaną zakwalifikowane na kurs spadochronowy.

Badania lekarskie, czyli (nie)obowiązkowa podstawa

Kolejną ważną kwestią, są odpowiednie badania lekarskie. Oczywiście w ostatnich latach, doszło do pewnego złagodzenia przepisów. Teoretycznie, badań lekarskich nie trzeba wykonywać. Jednak w praktyce, większość szkół takie badania zleca. Jeśli więc zależy nam na uprawnieniach skoczka spadochronowego, musimy to badanie z reguły przejść.
Ma to sporo zalet. Po zmianie przepisów, często okazywało się, że skok danej osoby wiązał się z poważnymi problemami. Tym samym, lepiej będzie, jeśli dana osoba zostanie odpowiednio przebadana. Warto dodać, że przeprowadzenie kilku badań i otrzymanie stosownego oświadczenia, nie powinno trwać dłużej niż 4-5 godzin.

I na koniec… obserwacja

Przynajmniej w teorii, osoba ubiegająca się o uprawnienia skoczka spadochronowego, może nie zostać dopuszczona do egzaminu. Powód? Podmiot szkolący, może na przykład (na wskutek ciągłych obserwacji) dojść do wniosku, że nasze postępy podczas szkolenia są po prostu tak niewielkie, że jego dalsze prowadzenie nie ma po prostu sensu.
Tym samym, nasz kurs spadochronowy, może zakończyć się już na tym etapie. Jeśli więc uważamy, że to nie dla nas, może zwyczajnie sobie odpuścić. Tym bardziej, że wymagania na najniższe możliwe uprawnienia, wcale nie są aż tak wysokie. Pamiętajmy, że tu chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo, a nie o czyjeś widzimisię.
Artykuł powstał we współpracy z gliwicką Strefą Silesia

Tags

dev@dinusiek.pl